Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Neppe norske soldater til Sør-Afghanistan

Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) støtter opp om SV-leder Kristin Halvorsens uttalelser om at norsk militær innsats i Afghanistan skal konsentreres i nord og i Kabul.

Det er kommet en sterk appell fra NATO om at flere land må bidra til skarpe oppdrag i sør for å slå tilbake Talibans våroffensiv. Norge er bedt om å bidra med spesialstyrker, kampfly og transportfly.

På årsmøtet i Oslo SV ble Kristin Halvorsen oppfordret om å si nei til dette i regjeringen, og hun gikk langt i å gjøre det.

– Det finnes ingen militær løsning i Afghanistan, sa SV-leder Kristin Halvorsen i sin tale til årsmøtet i dag.

Så sent som 18. oktober i fjor sa Norge nei til en lignende forespørsel. Begrunnelsen var at Norge er ett av de landene som allerede bidrar mest i forhold til folketallet. Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) sa den gang at dette ikke var noen prinsipiell beslutning om at Norge ikke skulle delta andre steder i Afghanistan enn i nord.

Gode grunner

– Vi har ment det er riktig å konsentrere oss om det vi er gode på. Norge tar over flyplassen i Kabul fra 1. april, og det er et viktig bidrag. Vi skal komme tilbake med vår vurdering av NATOs henvendelse etter å ha behandlet den i regjeringen, sier Støre.

Han sier NATO har ansvar for hele landet, og at Norge deltar i Afghanistan i et langt tidsperspektiv. Derfor fastholder han at det ikke er fattet noen prinsipiell beslutning om at Norge ikke skal delta andre steder i Afghanistan enn i nord og i Kabul.

Overskrift

Halvorsen mener norsk deltakelse i skarpe oppdrag i sør vil være mye mer kontroversielt enn dagens bidrag i nord og i Kabul.

– Jeg kan ikke konkludere før regjeringen har behandlet saken, men vi er veldig klare på at vi må fortsette den samme linjen, sier hun.

Kritikk

– Operation Enduring Freedoms framferd i sør har bidratt til å øke oppslutningen om Taliban. Det finnes ingen framtid i Afghanistan hvis ikke det brede folkeflertallet opplever politisk forandring og økonomisk framgang, sa Halvorsen på årsmøtet i Oslo SV.

Forsvarsminister

På et uformelt NATO-forsvarsministermøte i Sevilla i Sør-Spania torsdag kom NATOs nye militære øverstkommanderende i Europa (SACEUR), den amerikanske generalen John Craddock, med en sterk appell om å bidra med mer.

– Det var en sterk anmodning til alle forsvarsministerne. Jeg tror alle rundt bordet føler en forpliktelse til å svare på dette, sa Strøm-Erichsen til norske journalister i Sevilla.

Les også

Siste fra seksjon

  • Frp frir til innvandrere

    - Alle de innvandrerne som har lovlig opphold her, er det ingen grunn til at ikke skal stemme Frp, sier Frp-leder Siv Jensen. På Oslo Frps årsmøte i går møtte hun massivt krav om å legge om retorikken for å tiltrekke seg flere velgere fra innvandrerbefolkningen.

Relaterte bilder

Kristin Halvorsen på årsmøtet til Oslo SV i dag. FOTO: Morten Holm / SCANPIX

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger