Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Unge kvinner klager til Beate Gangås.

    FOTO: STIAN LYSBERG SOLUM, SCANPIX

Ombud vil la fars arbeidsgiver betale

Likestillingsombudet tror det vil være gunstig om mors og fars arbeidergiver må dele på utgiftene til svangerskapspermisjon og syke barn.

Les også: Pappa, kom hjem! Les også: Skattefradrag for å få pappa hjemPappa, kom hjem! i dag tar Aftenposten til orde for å fordele utgiftene med svangerskapspermisjon bedre mellom mor og fars arbeidsgivere. Målet er å gjøre unge kvinner like attraktive på arbeidsmarkedet, som unge menn. "Dette kan løses ved at arbeidsgivers utgifter til barselpermisjon deles likt mellom foreldrenes arbeidsgiver, uansett hvem av foreldrene som tar ut permisjonen", står det i lederen.

- Kreativt.

Likestillingsombudet synes forslaget er spennende.- Dette er ett av flere tiltak vi ønsker å se nærmere på. Vi trenger slike kreative forslag for å komme videre i arbeidet med å løse en i dag problematisk situasjon, sier likestillings- og diskrimineringsombud, Beate Gangås.I dag tar som oftest de nybakte mødrene ut mesteparten av foreldrepermisjonen. Det betyr altså at de blir lengst borte fra jobben når de får barn. I tillegg betaler mange arbeidsgivere mellomlegget mellom det Folketrygden utbetaler og kvinnens vanlige lønn. Dermed er det kvinnens arbeidsgiver som ofte betaler mest. Mannens arbeidsgiver blir bare belastet de ukene faren er borte.

Ustabil arbeidskraft.

Hver uke får ombudet klager fra unge kvinner som møter problemer på arbeidsmarkedet på grunn av graviditet og fødselspermisjon. I tillegg diskrimineres unge kvinner som skal inn på arbeidsmarkedet. De anses som ustabil arbeidskraft.- Arbeidsgiver tenker i større grad omsorgsforpliktelser og fravær når de vurderer å ansette en ung kvinne. De forventer at hun kommer til å stifte familie, og det kan føre til at hun ikke får stillingen. En ung mann i samme situasjon, vurderes annerledes, sier Gangås.Tidligere denne uken tok Høyrekvinnene til orde for å gi skattefradrag til den av foreldrene som tjente minst når han eller hun går ut i jobb. Forslaget fikk lunken mottagelse blant regjeringspartiene, som heller vil øke fedrekvoten. Ombudet mener det er like viktig at mor og far i større grad enn i dag deler foreldrepermisjonen mellom seg. - En jevnere fordeling av permisjonen, enten ved at en øker fedrekvoten eller reservere større deler av gjeldende permisjon for far, vil også være viktig for å fremme likestillingen på arbeidsmarkedet, sier Gangås.

Ikke økning.

May Hansen fra SV sier regjeringspartiene diskuterer alternative løsninger for å få far til å ta større deler av foreldrepermisjonen, men at forslaget om å øke pappakvoten med to måneder ikke har vært aktuelt. Hansen beklager hvis hun har uttalt seg uklart om dette i oppslaget i Aftenposten i går, og understreker at det ikke er aktuell politikk fra Regjeringen nå å utvide pappapermisjon på 3,5 måneder.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

Forfatterne av boken "Heia Mamma", NRK-journalistene Anne Lindmo og Helle Vaagland, har fått kritikk for å klage for mye over den moderne mammatilværelsen.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger