Mest delt
Døde menns teorier
Kjørte bil flere kilometer i skiløypa - satte seg fast
Eliteskole ønsker flere norske søkere
Ny norsk rekord i Wordfeud
-
- Det er beklagelig at det må gjøres så mye etterarbeid, sier veidirektør Olav Søfteland.FOTO: Terje Bendiksby / SCANPIX
Søfteland innrømmer dårlig arbeid
– Sikringsarbeidet i tunnelene på E18 gjennom Vestfold er dårlig utført, sier veidirektør Olav Søfteland. Samtidig forsøker han å avdramatisere situasjonen.
- Opp til statsråden
Det er dårlig arbeid som er utført, slo Søfteland fast da han redegjorde om saken på en pressekonferanse onsdag.At flere politikere mener Søfteland bør trekke seg, lar han ikke virke inn på sine vurderinger.– Mitt arbeidsforhold er et spørsmål for statsråden. Det viktigste nå er å avdekke hva som er gjort feil, sette det i stand og lære av det som er gjort, sier Søfteland.Han vil foreløpig ikke trekke noen konklusjoner om den dårlige sikringen kan få konsekvenser for noen i hans organisasjon, men avviser ikke at det kan skje.– Vi er ikke kommet så langt som til å se om det er gjort noen personlige feil, sier veidirektøren.- Et bransjeproblem
Om grunnen til at spesielt Hanekleivtunnelen var så dårlig sikret at det gikk ras der andre juledag i fjor, viser Søfteland foreløpig til rapporten en uavhengig ekspertgruppe har laget om saken.– Rapporten sier at det som er skjedd er et bransjeproblem, sier Søfteland.Tilsynelatende har ansvaret for sikringen forsvunnet i forholdet mellom entreprenør og byggherre. Søfteland sier dette var mulig ettersom man da tunnelene ble bygget var i en overgangsfase fra ett system til et annet.– Slik det er organisert i dag skal dette ikke være mulig, sier han.Han tar også selvkritikk for at Statens vegvesen ikke har gjennomført tilstrekkelige kontroller av tunnelene, slik at det måtte en ulykke til for å avdekke feilene.– Vi var ikke gode nok til å inspisere tunnelene. Raset kom som en overraskelse, sier han.- Beklagelig etterarbeid
– Etter jul har vi finkjemmet alle tunnelene på E18 og alle er undersikret. Spesielt gjelder det Hanekleiv- og Løkentunnelene. Også fem andre tunneler er undersikret, men av mindre omfang enn for de to tunnelene som nå er stengt, sier Søfteland
I tillegg til må et løp i Bolstadtunnelen utbedres.
Søfteland understreket på pressekonferansen at planen er å utbedre de nordgående løpene i tunnelene først, slik at tunnelene ikke behøver å stenges helt under sikringsarbeidet.
– Det er beklagelig at det må gjøres så mye etterarbeid, sier Søfteland.
I kjølvannet av tunnelsaken krever flere kritikere, deriblant Høyre- og Frp-politikere, at veidirektøren går av, men Olav Søfteland avviser at det vil skje.
Samferdselsminister Liv Signe Navarsete har hele tiden gitt veidirektøren sin fulle støtte.
Les også
Siste fra seksjon
-
Forsvarsministeren vil gå for Ørland
Forsvarsminister Espen Barth Eide (Ap) til å anbefale Ørland som ny hovedkampflybase når regjeringen etter planen skal behandle saken.
14 februar 2012 06:46
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest delt på Facebook
Tjenester
-
Får lønn, kan rykke ned
-
Moody's nedgraderer Italia, Portugal og Spania
-
«Helseministeren har gjort seg sjølv til fanebærar for eit farleg retthaveri»
-
«Vi vil slippe å bryte loven for å kunne kjøre raskt nok til å føle oss trygge»
-
Ensomme nordmenn går konkurs etter å ha blitt svindlet på nett. Bare i fjor ble vi lurt for 100 mill.
