Levninger etter flere mennesker ble lørdag ettermiddag funnet på Drageide i Hålandsdalen.
En familie kom over det oppsiktsvekkende funnet.
- Det første skjelettet ble funnet helt tilfeldig. Broren min og hans familie skulle på tur opp til en hule i området, men gikk feil og kom et hakk for høyt.
- Der løftet svigerfaren til broren min på en stein, og så en plastpose, sier Kristine Hjartnes til Aftenposten.no.
Fant hodeskalle
Plastposen hadde gått opp i sømmene, og både oppi posen og i området rundt posen fant familien menneske-knokler.
- Da trakk brors svigerfar seg lenger bort, og fant en hodeskalle. Da var de ikke lenger i tvil om at dette var menneskerester, sier Hjartnes.
Familien kontaktet politiet og Hjartnes ble med patruljen til funnstedet.
- Man blir jo litt brydd når man finner sånt i naturen, sier hun om hendelsen.
Grunnen til at noen av knoklene ble funnet oppi en pose er trolig at noen tidligere har vært på stedet og lagt noen av beina i plastposen uten å melde fra om funnet.
Sperret av
Politiet sperret av området lørdag kveld, og både arkeologer og en osteolog ble raskt tilkalt for å prøve å gi svar på det merkelige funnet.
De fant etter hvert skjelettrester av minst fire mennesker, som kan være alt fra 200-300 til et par tusen år gamle.
- Det er foreløpig en gåte hvorfor menneskene havnet på denne steinhelleren. Bare en C14-datering av beinrestene kan gi oss svaret på hvor gamle de er, sier professor og arkeolog Svein Indrelid ved Bergen Museum til Aftenposten.no.
- Menneskerestene lå åpent i dagen i en ur med svært store steiner, på et sted som det er vanskelig å ta seg frem til.
- En heller er et fremspring av stein som man kan søke ly under. Funnstedet er likevel ikke noen typisk boplass, og vi fant heller ingen redskaper. Det er meget sjeldent å finne så mange individer liggende åpent i dagen, sier han.
Komplette kranier
De utsendte fra Bergen Museum kunne raskt konstatere funn av to komplette kranier, deler av skalletaket og en underkjeve fra et tredje kranie, og ytterligere deler til et fjerde kranie da de ankom stedet.
I tillegg kom altså funnet av knoklene. Alle beinrestene ble søndag fraktet til Bergen Museum.
Tannslitasje
- Kranienes tenner viser at det dreier seg om mennesker som levde før sukker og amalgam ble tatt i bruk i Norge, sier osteolog og førsteamanuensis ved Bergen Museum, Anne Karin Hufthammer, til Aftenposten.no.
- Tennene er fine, men slitt. Flere av menneskene har vært godt oppi årene. De har nokså sikkert levd før 1900-tallet, kanskje under jernalderen eller middelalder, men ikke fra steinalder.
- Men vi kan bare gjette inntil en datering foreligger. Prøver vil bli sendt til Polen for en C14-analyse denne uken. Vi kan regne med et svar innen seks uker, sier hun.
Tidligere funn
I 1970-årene ble det innlevert en hodeskalle fra det samme funnstedet til Bergen Musueum.
Medregnet denne er det dermed minst fem mennesker, som gjennom lengre tid har ligget døde under steinhelleren, i en høyde av cirka 15 meter over havet.
- Levningene som var gråhvite av farge, har ikke ligget i jord og har ligget lenge, sier Hufthammer.











