Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Nazir Ahmed var den første politimannen som kom til ulykkesstedet. På dette arkivbildet viser han bilsporene.

    FOTO: INGAR STORFJELL

- Solid mistanke mot Rahilas far

Oslo-politiet tror fortsatt at Azhar Iqbal var innblandet i datterens død.

Den 18. november i fjor gikk Azhar Iqbal ut av tingretten i Mandi Baha-ud-Din i pakistansk Punjab som en fri mann .

Prosessen mot Iqbal i Pakistan hadde da pågått i 17 måneder.

Politiet i Oslo, som også har etterforsket saken, slipper den imidlertid ikke.

Omfattende etterforskning

Oslo-politiet har avhørt 27 vitner og innhentet og analysert trafikkdata fra Iqbals telefoner.

På bakgrunn av dette – og særlig vitneavhørene – mener etterforskerne det er sannsynlig at Iqbal har hatt noe med datterens dødsfall å gjøre.

- Vi har etterforsket ganske mye. At det er grunnlag for en solid mistanke, er det ingen tvil om, sier politiadvokat Cecilie Schløsser Møller ved Oslo politidistrikt til Aftenposten.no.

Vurderer paragrafer

Men etter det Aftenposten.no erfarer er det lite sannsynlig at Azhar Iqbal blir tiltalt for medvirkning til drap i Norge, slik han ble i Pakistan.

Selv om medvirkeransvaret tolkes ganske vidt av norsk rett, tviler politiet på om de har sterke nok bevis til å overtale statsadvokaten til å ta ut en drapstiltale.

Politiet vurderer derfor om de kan bruke en annen straffebestemmelse.

Hvis konklusjonen blir at bevismaterialet ikke holder til tiltale, vil det også bli spørsmål om hvordan saken skal henlegges.

Ekteparet Iqbal krever gjennom sin advokat Abid Q. Raja at saken henlegges som "intet straffbart forhold anses bevist".

Politiet ser like gjerne for seg at saken eventuelt henlegges etter "bevisets stilling", får Aftenposten.no opplyst.

Det vil i så fall ikke renvaske Azhar Iqbal helt.

Iqbal har hele tiden nektet å ha hatt noe med datterens død å gjøre.

Æresdrap

Rahila Iqbal (20) fra Holmlia i Oslo ble funnet død i Pakistan 1. juni 2005.

Hun skal angivelig ha druknet da bilen hun satt i kjørte i en kanal i nærheten av familiens landsby i pakistansk Punjab.

Rahilas fraseparerte ektemann mente hun var blitt utsatt for æresdrap, og anmeldte familien til norsk politi.

Denne anmeldelsen ble formidlet via den norske ambassaden i Islamabad til det lokale politiet i området Rahila ble funnet død.

Obduksjonen viste at Rahila hadde sovemedisin eller annet beroligende middel i magen. Det ble også funnet spor som tydet på at hun var voldtatt.

I Pakistan er det ingen praksis for å ta vare på DNA-materiale etter at en rettssak er avsluttet. Det finnes derfor ingen biologiske spor.

Det er heller ikke endelig fastslått at Rahila ble tatt av dage.

Tre tiltalte

Pakistansk politi pågrep raskt Rahilas far og morfar, samt familiens pakistanske sjåfør. Alle tre ble siktet for drap og varetektsfengslet.

Sjåføren ble i fjor sommer tiltalt for drap, mens faren og bestefaren ble tiltalt for medvirkning til drap.

Saken gikk hele veien gjennom det pakistanske rettssystemet før den endelig ble avgjort av førsteinstans igjen i fjor høst.

Azhar Iqbal er tidligere dømt til seks måneders ubetinget fengsel i Norge for å ha kjørt på og truet broren til kjæresten til Rahilas søster.

Krav til avhør

Aftenposten.no skrev da Iqbal kom tilbake til Norge i fjor høst at han kan bli tiltalt i Norge .

I februar i fjor sendte Oslo-politiet en formell henvendelse til advokat Raja der de innkaller paret til avhør.

Ekteparet har stilt en rekke krav til politiet før de eventuelt bestemmer seg for å la seg avhøre.

Advokat Raja mener påtalemyndigheten ikke kan tiltale Azhar Iqbal i Norge, fordi norske myndigheter bidro til forfølgelsen av Iqbal i Pakistan.

Raja mener den norske ambassaden i Islamabad spilte en aktiv rolle i etterforskningen, noe flere kilder ved ambassaden benekter overfor Aftenposten.no.

Spørsmålet er likevel såpass uavklart at Oslo statsadvokatembeter er koblet inn i saken.

Hvis norske myndigheters innblanding kan tolkes slik at Norge har begjært straffeforfølging av Azhar Iqbal i Pakistan, er norske myndigheter etter internasjonal lov bundet av den rettskraftige dommen i Pakistan.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Bilen Rahila satt i da hun døde. FOTO: INGAR STORFJELL

Advokat Abid Q. Raja besøkte Azhar Iqbal i varetektscellen i Pakistan. FOTO: INGAR STORFJELL

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger