Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Legeforeningen vil beskytte pasientjournalene bedre. Fra venstre sentralstyremedlem Bård Lilleeng, president Torunn Janbu og direktør for juridisk avdeling, Anne Kjersti Befring.

    FOTO: CECILIE BAKKEN

Frykter misbruk av pasientinfo

Leger opplever et økende press på utlevering av pasientjournaler til andre formål enn behandling.

Legeforeningen ber helsemyndighetene om å stoppe stadig mer bruk av pasientjournaler til andre formål enn undersøkelse og behandling. Bruk av pasientjournalen bør begrenses ved forbud gjennom en ny lovregulering. Det er forslaget fra sentralstyret i Den norske lægeforening til landsstyremøtet i dag. Der skal legenes tillitsvalgte diskutere det stadig flere leger opplever som et problem: En rekke aktører krever å få hele pasientjournalen utlevert til ulike formål.

Kan brukes feil.

Politiet ønsker opplysninger om medisinske forhold til personer som kan være involvert i kriminalitet. Forsikringsselskapene krever pasientjournalen for at personer skal få forsikring. Barnevern og trygdeetat vil ha pasientjournaler. - Vi ønsker en bedre lovregulering for å forhindre at hele pasientjournalen utleveres uten at det er en svært god grunn for dette, sier president Torunn Janbu i Den norske lægeforening. Hun mener utlevering av pasientjournaler svekker tilliten til helsetjenesten. - Det er stor risiko for at informasjon i journalen kan brukes feil når opplysninger tas ut av den sammenhengen de er gitt i. Pasienten gir opplysninger til legen for å legge forholdene best mulig til rette for behandling av aktuell sykdom eller skade. Opplysningene gis i full fortrolighet, sier Janbu.Hun legger til at befolkningens tillit til at leger bevarer taushet om pasientopplysninger, er grunnleggende for å kunne gi forsvarlig behandling.

Bør tenke seg om.

Legeforeningen mener at pasienter ofte ikke helt forstår hva de sier ja til, når de samtykker i at hele pasientjournalen blir utlevert. - Pasientene bør tenke seg svært nøye om før de gir en slik tillatelse, sier sentralstyremedlem i Legeforeningen, Bård Lilleeng. Han forteller at pasienter nå kommer til leger og ber dem om å ikke skrive bestemte ting i journalen, i tilfelle opplysningene skal komme ut. Politiet har ikke rett til å få pasientjournaler, men kan i konkrete situasjoner ha rett på noen opplysninger. Det finnes ferske eksempler på at politiet krever hele pasientjournalen og at informasjon lekker til pressen. - Det er svært betenkelig, sier direktør for juridisk avdeling i Legeforeningen, Anne Kjersti Befring.

Pasienten bestemmer.

Hun mener en del av fullmaktene, som blant annet forsikringsselskapene krever fra personer som søker om forsikring, nærmest er blankofullmakter. - Vi mener en ny lovregulering må presisere bedre hvem som skal ha rett til hvilken type informasjon, sier Befring. I utgangspunktet har legene taushetsplikt, men pasienten selv kan oppheve denne og kreve at pasientjournalen blir utlevert. - Forsikringsselskapene skyver pasientene foran seg, og får dem til å legge press på legene. Men det kan ikke være gitt at de trenger hele journalen, sier Lilleeng.

Overdramatiserer.

Medisinsk direktør i Gjensidige, Bengt-Lasse Lund, advarer mot en innskjerping.- Dette blir overdramatisert av Legeforeningen. Vi får inn rundt 26 000 personerstatningssaker hvert år. Bare i noen få tilfeller ber vi om å få utlevert hele journalen. Og da er det helt nødvendig for å sikre at det blir utbetalt rettmessig erstatning, sier han. Og han legger til:- Jo mindre vi vet om en person, jo høyere vil forsikringspremien bli. Det mener vi er uheldig fordi resultatet på lang sikt vil bli at de som virkelig trenger forsikringsdekning, ikke har råd til å betale den.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger