Mest delt
Døde menns teorier
Kjørte bil flere kilometer i skiløypa - satte seg fast
Ny norsk rekord i Wordfeud
Eliteskole ønsker flere norske søkere
Høyt utdannet flyktning får ikke jobbe
Myndighetene nekter Sabah Magid (32) å jobbe fordi han har fått avslag på asylsøknaden, til tross for at Sandefjord kommune skriker etter arbeidskraft. Hjem til Irak kan han ikke reise. Det er for farlig.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Sabah Magid ser oppgitt ned i gulvet mens han rister på hodet.- Jeg hadde et fint liv med jobb og mange venner, og jeg trives i Norge. Men så falt alt i grus, hvisker Magid.Vi treffer den unge kurderen på rommet han låner av onkelen sin i Sandefjord. På veggen henger et lite bilde som viser Magid etter at han var ferdig utdannet sosiolog i Nord-Irak. Magid kom som flyktning for fem år siden. Mens asylsøknaden ble behandlet fikk han midlertidig arbeidstillatelse, og Sandefjord kommune fant snart ut at de hadde bruk for kompetansen hans. Etter hvert fikk han fast jobb, i tillegg til at han arbeidet i barnevernstjenesten i Larvik og Tønsberg. På fritiden holdt han på med forebyggende ungdomsarbeid.- Han gjorde en svært god jobb, og han besitter en fagkunnskap som vi har bruk for. I tillegg bidro han positivt til nærmiljøet, og han var en mønsterperson i forhold til integrering. Det er en skam for Norge at han ikke får lov til å arbeide mer, sier Sandefjords ordfører Bjørn Ole Gleditsch (H).
Politiet kom.
For et drøyt år siden troppet politiet opp hos kommunen med beskjed om at Magid ikke hadde lov til å jobbe der, fordi han hadde fått avslag på asylsøknaden. Samme dag ble Magid innkalt til personalkontoret. Der fikk han sparken på dagen, men kommunen vil imidlertid gi ham jobben tilbake så snart saken er avklart.- Myndighetene sier at de ikke kan sende ham til Irak, fordi det er for farlig, og derfor må han være i Norge. Likevel får han ikke jobbe mens han er her. Kommune-Norge skriker jo etter kvalifisert arbeidskraft, sier den lokale fagforeningslederen Eddie Whyte, som har engasjert seg i saken. Den kurdiske sosiologen søkte også om spesialisttillatelse for å få opphold, men ifølge reglene må man søke om det fra hjemlandet.- Magid var ærlig og skrev til Utlendingsdirektoratet (UDI) at han hadde fast jobb i Sandefjord kommune, men UDI vedtok da å utvise ham fordi de mente at det var et grovt lovbrudd at han fortsatte å jobbe etter at asylsøknaden ble avvist. De mener at han burde ha skjønt dette selv, sier Whyte.Tidligere i år fikk Sandefjord kommune bot på 80 000 kroner fordi Magid hadde jobbet der en periode, men et samlet formannskap nektet å betale boten. Politiet har nå stevnet kommunen for retten, og saken er berammet til behandling i Sandefjord tingrett 24. juni.- Vi ser alvorlig på denne saken, fordi det er en offentlig instans som har en plikt til å forholde seg til de reglene som gjelder, sier politiadvokat Kjetil Baustad Egelie.Ikke enig.
Kommuneadvokat Ivar Otto Myhre sier at han aldri tidligere har hørt om en straffesak mot en kommune.- Vi har ikke opptrådt grovt uaktsomt, som er kravet i loven for å bli straffet. Man kan ikke bøtelegge kommuner som forsøker å ta vare på flyktninger, mener Myhre.Alle de politiske partiene i Sandefjord støtter Magid.- Hva slags signal vil Staten sende med en slik bot? Arbeidsgivere vil jo kvie seg for å ansatte folk med midlertidig arbeidstillatelse, fordi de kan risikere å bli straffet, tror Gleditsch.Venner bidrar.
Da Magid mistet jobben, måtte han si opp leiligheten han hadde i Sandefjord, og han flyttet inn på et lite rom hos onkelen og tanten, som også bor i Sandefjord. Sosialhjelp har han ikke rett til, men han får litt penger av venner og familie. På det lille rommet står en liten seng, en TV og bunker med bøker og filmer. På sengen ligger det flere bamser.- Jeg har fått dem av kjæresten min i Irak, men jeg tør ikke reise tilbake. Det er altfor farlig, hvisker han.I en hylle står to tykke permer med dokumenter. "UDI", står det på utsiden.- De fleste i min situasjon velger å gå under jorden og jobbe svart, men jeg har hele tiden ønsket å være åpen og ærlig. Jeg forsøkte å gjøre en god jobb, men så sier myndighetene at jeg har begått et grovt lovbrudd. Jeg skjønner det ikke, sier Magid.Les også
Siste fra seksjon
-
Lever i konstant frykt for Krekar
Mullah Krekar nekter seg skyldig i drapstrusler mot Høyre-leder Erna Solberg og tre kurdere.
14 februar 2012 08:57
Asylsøkeresom har fått avslag på sin søknad plikter å forlate Norge.Politieter ansvarlig for å returnere personer som ikke reiser frivillig.Norgehar nylig inngått avtale med myndighetene i Nord-Irak som skal forenkle tilbakesendelse av straffedømte nordirakere som er utvist fra Norge og som har sonet ferdig i Norge.Norgehar ingen avtale med Irak for å returnere andre irakiske borgere.
Relaterte bilder
Sabah Magid hadde jobb og forsørget seg selv. Men som utvist asylsøker får han ikke lov til å arbeide, og nå må han bo hos sin onkel og leve på gaver. FOTO: JAN TOMAS ESPEDAL
