Mest delt
Mange førskolebarn har psykiske plager
iGenerasjonen
Ærverdig hotell stengt på dagen
Fremtidens Oslo
-
FOTO: STEIN BJØRGE
- Ikke legg ut bilder av barna på Facebook
Redd Barna frykter barn kan utsettes for seksuelle overgrep om foreldre legger ut bilder av dem på Facebook sammen med opplysninger om adresse eller skole.
– Vi er mest bekymret for at barn skal bli kontaktet. Hvis foreldre legger ut informasjon om hvor de bor og hva slags telefonnummer de har sammen med bilder av egne barn, så gjør det barna sårbare, sier Elizabeth Skogrand i Redd Barna til P4.
Skogrand understreker at Facebook er noe som er moro for voksne, men at det må utvises forsiktighet for å hindre at noe skjer med barna.
Også faren med at bilder kan tas ut av sin sammenheng eller manipuleres for å framstå som barneporno.
- Forsiktig med Facebook-bilder
Hvis man søker i bilder på Facebook på ord som «gullungen» og «prinsessen», får man mange treff. Bildene er Facebooks eiendom til evig tid, og om de havner på nettet er det så å si umulig å få dem fjernet.
– Bildene kan flyttes, manipuleres og florere på nettet til evig tid. Det er det ikke sikkert barna er så begeistret for når de blir litt større, sier Skogrand.
Les også:
Les også
Siste fra seksjon
-
Frp frir til innvandrere
- Alle de innvandrerne som har lovlig opphold her, er det ingen grunn til at ikke skal stemme Frp, sier Frp-leder Siv Jensen. På Oslo Frps årsmøte i går møtte hun massivt krav om å legge om retorikken for å tiltrekke seg flere velgere fra innvandrerbefolkningen.
12 februar 2012 11:11

Kommentarer