Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Politiet i Asker og Bærum kjørte natt til søndag i skytteltrafikk mellom ulike fester.

    FOTO: SCANPIX / ILLUSTRASJONSFOTO

- Stadig færre tør å si fra om nabobråk selv

Politiet fortviler fordi de må kjøre fra fest til fest.

Sommer, lyse netter og behagelige temperaturer er synonymt med fest, gjerne utendørs. Politiet i Asker og Bærum hadde hendene fulle natt til søndag. I løpet av tre og en halv time måtte politidistriktets patruljer oppsøke 11 fester for å be deltagerne dempe støynivået, ifølge Budstikka.no.

- Redd for hva som skjer

Å være festbrems på fester tar mye av politiets kapasitet i helgene, skriver avisen. Ifølge politiet selv er forklaringen at støyirriterte naboer ringer rett til politiets operasjonssentral. - Færre og færre sier fra selv. De er redd for hva som vil skje om de går bort til naboen. De velger heller den enkle løsningen og ringer til oss, sier Jo Geir Grande, operasjonsleder ved Asker og Bærum politidistrikt, til Aftenposten.no. Folks vegring mot å konfrontere bråkete, festglade naboer binder opp unødvendig mye ressurser for politiet, ifølge Grande. - Det går jo an å prøve selv før de ringer til politiet, i hvert hvis det er folk de vet hvem er, sier han.

- Redd for å bli involvert

Grande har sett utviklingen over flere år. - Folk passer utelukkende sine egne saker i større grad enn tidligere, sier han. - Dette har nok noe med at folk er redd for å involvere seg og å bli involvert. De frykter bråk og ubehageligheter. Kanskje har de lest om hevnaksjoner og voldsbruk i mediene, sier operasjonsleder Jo Geir Grande til Aftenposten.no.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger