Mest delt
Døde menns teorier
Kjørte bil flere kilometer i skiløypen - satte seg fast
Betalte 350 mill. i svart lønn
Eliteskole ønsker flere norske søkere
-
Politiet prøvde å stoppe rånere på vei inn mot Notodden onsdag kveld.FOTO: CORNELIUS POPPE / SCANPIX
Politiet sperret rånerne ute fra Notodden
Politiet i Notodden stoppet i går kveld tilreisende rånere og ba dem gjøre vendereis, for å unngå opptrapping av demonstrasjonene i byen.
– Vi ønsker å bidra til at situasjonen ikke tilspisser seg. Da er det bedre å bortvise tilreisende rånere enn å få en konfrontasjon, sier konstituert politimester Vibeke Hein Bæra til NTB.
Det har de siste nettene vært til dels voldsomme aksjoner fra rånere som har protestert mot at Storgata i Notodden er blitt omgjort til gågate. Natt til onsdag ble bildekk påtent flere steder i Notoddens gater.
Mobilisering
Onsdag ble det mobilisert i rånermiljøer andre steder i Telemark, som onsdag kveld var på vei til Notodden for å støtte sine likesinnede.
De ble stoppet og sendt tilbake av politiet, som med bistand fra UP hadde kontroller på innfartsveiene til Notodden.
Generalfullmakten
Politilovens paragraf 7, den såkalte generalfullmakten, gir politiet hjemmel til å gjennomføre nødvendige tiltak for å opprettholde ro og orden, sier konstituert politimester Vibeke Hein Bæra.
Hun vil foreløpig ikke si om politiet vil gjennomføre tilsvarende kontroller i dagene framover.
– Vi vil følge tett med fra dag til dag, og opprettholde den beredskapen som er nødvendig. Selvsagt har folk rett til å demonstrere på lovlig vis for sine meninger, men vi kan ikke tolerere brannstiftelser og hærverk, sier Hein Bæra til NTB.
Rolig
Det var forholdsvis rolig i Notodden natt til torsdag. Rundt hundre mennesker var først samlet på torget, og lokale rånere samlet seg etter hvert ved et kjøpesenter utenfor byen.
Men Espen Kittilsen, talsmenn for rånerne, varsler at det blir nye demonstrasjoner flere kvelder. Han reagerer sterkt på at politiet bortviser rånere som har kjørt helt fra Halden for å delta i det han kaller fredelige markeringer.
Les også
Siste fra seksjon
-
Nederlandsk soldat alvorlig skadd i klemulykke
En nederlandsk soldat ble mandag ettermiddag alvorlig skadd da han kom i klem mellom to kjøretøyer i Harstad-området, opplyser politiet.
13 februar 2012 21:00
Relaterte bilder
Rånerne inntok deler av sentrum til tross for politiets aksjon. FOTO: CORNELIUS POPPE / SCANPIX
Rånerene i Notodden sentrum natt til torsdag. FOTO: CORNELIUS POPPE / SCANPIX

Kommentarer