-
Det var to fly av denne typen, Boeing 737, som kolliderte på Flesland.FOTO: Morten Holm / SCANPIX
Fly kolliderte i Bergen
Et SAS-fly med passasjerer kolliderte med et annet fly da det skulle forlate gate’en på Flesland.
AV: knut h. leknes
Passasjerer som skal reise med SAS fra Flesland til Gardermoen i kveld, må belage seg på større forsinkelser.
To fly som skulle til Gardermoen, står skadet på flyplassen etter kollisjonen. Det usikkert når de kan settes inn igjen i trafikk.
240 passasjerer
240 passasjerer skulle vært med på ulykkesflyene. Disse prøver SAS å få overført til andre avganger.
Også trafikken ut fra Gardermoen vil bli påvirket av kollisjonen i Bergen.
- Det som skjedde, var at ett av flyene våre kom borti naboflyet da det skulle kjøre ut fra gate’en. Vingetuppen på det ene flyet traff stabilisatorene på naboflyet. Stabilisatoren er de to skråvingene bak på flyet, sier informasjonssjef Kenneth Vikse i SAS til Aftenposten.no.
Materielle skader
Det oppsto materielle skader på flyene, og teknikker gransker nå skadene for å se om det er mulig å få flyene tilbake i trafikken allerede i kveld.
- Dette skal ikke kunne skje, og vanligvis er det god klaring mellom flyene ved gate’ene. Men her har det altså skjedd et uhell, sier Vikse.
Ulykken skjedde ved 16-tiden.
Forsinkelser
Passasjerene som var om bord i ulykkesflyet, måtte gå inn igjen i flyplassterminalen.
- Operasjonssentralen vår jobber på speng for å løse denne floken. Når to fly tas ut av trafikk, får det konsekvenser. Det blir iallfall forsinkelser, men vi gjør alt vi kan for å få passasjerene av gårde, sier Vikse.
Ekstrafly
SAS opplyser ved 18.30-tiden at vil bli satt inn et ekstrafly fra Bergen som kan ta med seg 150 passasjerer.
Resten av passasjerene fra ulykkesflyene håper SAS å få plass til på de andre ordinære avgangene i kveld.
- Vi må bare beklage dersom dette fører til store forsinkelser for passasjerene, sier Vikse.
Les også
Siste fra seksjon
-
Telenettet i ferd med å komme opp i Oppland
Seks av de tolv basestasjonene i Oppland som var satt ut av spill på grunn av flom og ras, er nå tilbake i drift. Situasjonen ser lysere ut, opplyser Telenor.
24 mai 2013 09:02
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Her er Frps syv vanskelige spørsmål
Er klimaendringene menneskeskapte? Det er en av trøbbelsakene Frp skal ta stilling til på landsmøtet denne helgen.
Slår opp nye romleirer ved Sognsvann
Statsbygg og Oslo kommune forbereder nye aksjoner mot bostedsløse i Marka.