Avinor utsetter testing av kroppsskanner
Sterke reaksjoner mot de omstridte kroppsskannerne ved sikkerhetskontrollen på Sola.
Testprosjektet skulle etter opprinnelige planer gjennomføres til våren, i første omgang for ansatte ved lufthavna.
– Både reaksjoner fra ansatte, tilbakemeldinger fra Datatilsynet og reaksjoner i opinionen, tilsier at uttestingen ikke blir gjennomført til våren, skriver Avinor i en pressemelding.
Før Avinor tar endelig beslutning om uttesting av utstyret, ønsker etaten å innhente ytterligere erfaringer, blant annet fra utprøving av utstyret i andre land. Datatilsynets vurderinger vil også bli tillagt betydelig vekt. Før testing kan finne sted, må det også innhentes tillatelse fra Luftfartstilsynet.
Frivillighet
– Dersom testingen blir gjennomført på et senere tidspunkt – blant ansatte og/eller passasjerer, er det fortsatt en forutsetning at det er basert på frivillighet, sier konsernsjef Sverre Quale i Avinor.
Avinor er i dialog med Datatilsynet for å få en vurdering av personverntiltak, og det vil også bli foretatt en juridisk vurdering før en eventuell uttesting.
En eventuell utprøving av kroppsskanner vil være motivert ut fra ønsket om å gjøre kontrollen optimalt effektiv og minst mulig belastende for reisende og ansatte, ifølge Avinor.
Les også: Vil se gjennom klærne dineRessurskrevende
Dagens manuelle sikkerhetskontroll er svært ressurskrevende. I løpet av de siste ti årene har utgiftene til sikkerhetskontroll blitt mangedoblet og krever i dag omkring 800 årsverk på Oslo Lufthavn Gardermoen alene og 1.300 årsverk til sammen på Avinors øvrige lufthavner.
Utgiftene til sikkerhetskontroll ved norske lufthavner er nå nærmere 900 millioner kroner per år.
Les også:
Les også
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
- Foreldrene mine betalte for å drepe mannen min
Datteren til det norskpakistanske ekteparet som er siktet for medvirkning til trippeldrap i Pakistan, mener foreldrene betalte rundt 470 000 norske kroner i pakistanske rupier for å få ektemannen hennes drept.
23 mai 2013 18:59
Flere bilder
Skanneren kan se gjennom klærene og lage et tydelig bilde av kroppen. FOTO: REUTERS
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Britisk kvinne konfronterte angriperne i London
En britisk kvinne som konfronterte de to mennene som drepte en mann i London onsdag, er blitt den store helten i den blodige affæren.
- Du skjønner med en gang at de er ektefeller og ikke fedre
Amerikansk fotograf forteller om det prisvinnende barnebrud-bildet hun tok i Jemen.