Mest delt
Mange førskolebarn har psykiske plager
iGenerasjonen
Ærverdig hotell stengt på dagen
Fremtidens Oslo
-
Mer støy fra flyplassen skremmer ikke ekteparet Elisabeth og Johnny Skarstein. Sammen med barna Ingrid (11), Kamilla (8) og Henriette (5) er de vant til at jagerfly tar av fra flystripen et par steinkast fra huset.FOTO: BJØRN ERIK OLSEN / AVISA NORDLAND
- Ta heller huset enn jagerflyene
Familien Skarstein bor 150 meter fra flystripen i Bodø. De flytter mer enn gjerne for å beholde jagerflyene.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
- Flystasjonen er blitt en institusjon i Bodø. Den kan ikke bare flyttes, sier Johnny og Elisabeth Skarstein. Familien bor bare et par steinkast fra flystripen hvor det daglig tar av jagerfly. De siste månedene har det vært ekstra mye støy. Norske jagerfly har stadig tatt til vingene for å avskjære russiske fly på vei inn i norsk territorium. Men tanken på at støyen kan øke ytterligere i omfang skremmer ikke bodøfamilien nevneverdig.
Utrydding.
Hverken han eller kona Elisabeth Skarstein har noe tro på at opptil 2100 boliger må tvangsinnløses hvis Forsvaret skal legge alle tre jagerflyskvadronene til Bodø. - Det vil jo i så fall si en utrydding av hele sentrum. Jeg har liten tro på at det kommer til å skje, sier Elisabeth Skarstein. Ekteparet mener likevel at Bodø er et naturlig forsvarsvalg. - Spørsmålet må jo være om det er et mål å samle alle skvadronene til ett sted. Vi er ikke avhengige av å få alle basene hit, men mister vi alt, vil det være en tragedie for byen, sier Johnny Skarstein.Levebrødet.
Han er næringsdrivende og avhengig av en by i vekst. Hvis Forsvaret skulle legge ned de to skvadronene som er her i dag, frykter han for sitt eget og andres levebrød. - Jeg tror ikke folk er klar over hvor mye det betyr for byen vår å ha flystasjonen her, sier han.- En natt hoppet vi begge opp i sengen av støyen fra etterbrennerne, men vi sovnet like fort igjen. Det plager oss ikke. Vi er vant med det, sier ekteparet.Les også
Siste fra seksjon
-
Kvinne siktet for
drap på samboerEn kvinne er siktet for drap på samboeren, som ble funnet død i en bolig i Vestby i Akershus natt.
12 februar 2012 04:31
Politikerne i Bodø er heller ikke redde for støy. Les saken på ap.no
