124 postkontorer skal legges ned. 51 av disse ligger i småbyer og tettsteder som allerede har vinmonopol, viser en oversikt Aftenposten har utarbeidet.Blant polbyene som snart mister sitt postkontor, er Farsund i Vest-Agder. Arbeiderpartiordfører Stein Ytterdahl frykter konsekvensene.- Dette kom som lyn fra klar himmel, selv på ordføreren. Alle som vil være ordentlig by, trenger urbane symboler. Postkontoret er nettopp et slikt symbol, sier han.

Post i butikk.

Farsund har hatt postkontor i snart 110 år. Før det var det post i båt som gjaldt. Nå vil Posten heller ha post i butikk. Nedgang i antall brukere av postkontoret, høye faste kostnader og fallende transaksjonsvolum oppgis som hovedårsaker til omleggingen.Men Posten selv mener forandringen vil øke kundenes tilfredshet.- Vi har også fått henvendelser fra ordførere som er glade. Post i butikk har vist seg å være et godt tilbud for distriktene. Tilgjengeligheten blir bedre og åpningstidene øker, sier pressesjef i Posten, Kjell S. Rakkenes.Han legger til at staten som eier legger klare føringer for at Postens servicetilbud skal opprettholdes i distriktene.

Poldobling.

I Postens statlige søsterbedrift, Vinmonopolet, har antallet butikker eksplodert de siste årene. Ved inngangen til 1998 var det 120 pol i Norge. I løpet av 2008 vil tallet på utsalg komme opp i 244, ifølge en oversikt fra Vinmonopolet.Ytterdahl og hans medborgere i Farsund fikk pol først sommeren 2002, etter lang tids kamp. I sørlandsbyen ligger posthuset og Vinmonopolet nesten vegg-i-vegg. Ordføreren betegner også polet som viktig urbant symbol, men vet ikke riktig hva som er viktigst for innbyggerne i kommunen - post eller pol.- At postkontoret forsvinner og polet består, er på mange måter et uttrykk for at Norge er i endring. Det vi tidligere måtte bestille på posten, kan vi nå kjøpe direkte. Det er ikke veldig mange år siden vi bestilte varer fra Vinmonopolet i Kristiansand og hentet dem på posten. Det slipper vi nå, sier Ytterdahl fornøyd og klapper på polposen.

KrF i kamphumør.

Postreformen har bred støtte i Stortinget. Selv Senterpartiet, som kjempet mot post i butikk-ordningen da partiet var i opposisjon, er nå blitt for.Eneste motstander på Løvebakken er nå Kristelig Folkeparti. Partiets mann i transport- og kommunikasjonskomiteen, Jan Sahl fra Nordland, liker hverken utviklingen til post eller pol.- Vi er betydelig kritiske. Verst er det at postkontorer fjernes i byer og tettsteder med stor industrivekst. Næringslivet fortviler. For det er spesielt i forhold til bedriftene at posttilbudet svekkes. Jeg kan ikke skjønne annet enn at Posten her legger postmarkedet åpent for konkurrentene, sier Sahl.KrF er i utgangspunktet positiv til polordningen, fordi den bidrar til å hindre illegalt salg. Men ikke i et slikt omfang som vi har i dag.

Høyre skåler!

Opposisjonskollega Øyvind Halleraker fra Høyre derimot, tar gjerne en skål for det som nå skjer.- Folk har ikke behov for å oppsøke postkontoret lenger. Post i butikk oppleves som bedre. - Når kommer Høyre til å gå inn for pol i butikk?- Jeg vet ikke. Men vin i butikk bør være et første steg, sier Halleraker.