Mest delt
Døde menns teorier
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Eliteskole ønsker flere norske søkere
-
Avdelingsleder Rino Olsen hos Winge Våpen i Moss har to Smith & Wesson-revolvere i hendene. Den til venstre er en 500 Magnum, som blir forbudt, mens den til høyre er en 460 Magnum som fortsatt kan selges ettersom patronen er kaliber 452.FOTO: INGAR STORFJELL
Forbud mot salg av store håndvåpen
Politidirektoratet setter foten ned for salg av de virkelig store pistolene og revolverkanonene. Favorittvåpenet til rollefiguren «Dirty Harry», Smith & Wesson kaliber .44 magnum, går akkurat klar av forbudsgrensen.
AV: arild m. arild m. jonassen
Publisert:
Oppdatert:
Salgsgrensen settes for våpen med en kulediameter større enn 11,25 millimeter og kaliber .455. Politiet beslaglegger stadig kraftige pistoler og revolvere i kriminelle miljøer. Og våpenprodusentene utvikler nye, større våpen. Sjefen for juridisk seksjon i Politidirektoratet, Steinar Talgø, sier dette er en utvikling de ikke liker. Han fremhever at det skjer en viss lekkasje av våpen til det illegale markedet fra private våpensamlinger. - Dette er våpen som kan gjøre svært stor skade i urette hender, sier han.
Salgsstopp.
Våpen forsvinner fra dødsbo og stjeles ved innbrudd. I samråd med Justisdepartementet har derfor direktoratet derfor bestemt å stoppe salget for å redusere tilgjengeligheten av slike kraftige våpen. - Hvorfor settes grensen ved så kraftige håndvåpen? - Våpenprodusentene utvikler stadig større og kraftigere våpen og ett sted må vi sette grensen. De som har skyting med håndvåpen som hobby klarer seg godt med de våpnene som fortsatt er lovlige i salg, svarer seksjonssjef Talgø. - Gjøres dette for å forhindre amerikanske våpentilstander? - Vi vil i alle fall ikke ha en lignende utvikling med denne typen kraftige våpen i Norge, sier seksjonssjef Talgø. Forbudet trådte i kraft 4. mars gjennom et rundskriv fra direktoratet til landets politidistrikter. Alle som har fått våpentillatelse før det tidspunktet får sine bestilte, kraftige våpen. Totalt er det gitt gjennom medlemskap i skytterklubber gitt bæretillatelse for i underkant 100 slike håndvåpen før forbudet kom. Seksjonssjef Talgø bekrefter at det ikke er aktuelt å trekke tilbake disse våpentillatelsene.Rifleforbud.
Politidirektoratet innførte i fjor også forbud mot salg av rifler kaliber .50bmg/12,7 x 99. Seksjonssjef Talgø sier dette er våpen som noen benytter til elgjakt og som kan benytte Forsvarets såkalte Nato-multi purpose ammunisjon. Våpnene kjøpes ofte til jakt, men Talgø mener ingen seriøse jegere vil benytte et slikt våpen til jakt. - Det er dessverre en del som fyller lommene sine med Forsvarets ammunisjon. Vi vil forhindre denne lekkasjen, at slik ammunisjon kan benyttes til lovlige våpen, sier han. Generalsekretær Arild Groven i Norges Skytterforbund med 30 000 medlemmer sier de ikke har programmer for konkurranse- og øvelsesskyting med så kraftige håndvåpen som nå forbys. - Selv om forbudet ikke er diskutert i vårt styre, så vil jeg ikke si dette er noe vi reagerer mot. I Norges forbund for praktisk skyting benyttes våpen som nå forbys og leder Morten Kløv sier en rekke medlemmer reagerer mot forbudet, ikke minst fordi direktoratet trer dette ned over hodet på skytterorganisasjonene uten høring. Han mener de våpen som forbys ikke er farligere en mindre håndvåpen ved bruk av kraftigere, lovlig ammunisjon.- Uklar grense.
Winge våpen AS i Moss er størst på salg i Norge av de våpen som nå forbys. Innkjøpssjef Jan Korslund sier de ikke har noe problem med lovforbudet, men at det ikke nødvendigvis er våpenstørrelsen som er det viktigste. - Vi selger eksempelvis en 9 mm Tanfoglio magasinpistol som sender i vei 28 skudd på fire sekunder. Det er ikke våpenet, men personen som holder våpenet som er farlig, sier avdelingsleder for håndvåpen. Rino Olsen - og innkjøpssjef Jan Korslund. Olsen er selv aktiv konkurranseskytter for Norge med store håndvåpen. Han skyter tidvis også med våpen som nå forbys solgt, men bemerker at dette er våpen for spesielt interesserte, både fordi de er tunge med sterk rekyl og fordi ammunisjon må håndlages. Dermed tviler han på at de er attraktive for kriminelle. I Winge våpen mener de også at Politidirektoratet har satt en litt uklar grense. De selger en Smith & Wesson magnum .460 pistol som benytter .452 fabrikkprodusert ammunisjon og som dermed er mer aktuell for kriminelle aktører. - Hvilket bruksområde har de tunge håndvåpnene som nå forbys? - Konkurranseskyting, men i enkelte andre land er de også tillatt brukt i jakt, mest som en ekstra sikkerhet i nødstilfeller der riflen klikker, sier Ols.Les også
Siste fra seksjon
-
Miljøfartsgrense på 70 km/t året rundt
Regjeringen vil at dagens miljøfartsgrense på 60 km/t i vinterhalvåret skal erstattes av 70 km/t hele året. NAF reagerer kraftig på dette, og mener det har gått politisk prestisje i saken.
13 februar 2012 17:39
De håndvåpen som nå forbys benytter kuler med diameter på 11,25 millimeter eller kaliber .455. Før forbudet inntrådte ble det solgt mindre enn 100 slike våpen. De fleste solgte våpnene har kaliber .50, som innebærer nøyaktig en halv tommes kulediameter. Det produseres også betydelig større håndvåpen.
Relaterte bilder
Denne skyteren, en Smith & Wesson 500 Magnum, blir forbudt. FOTO: INGAR STORFJELL
Lov og ikke lov. FOTO: INGAR STORFJELL

Kommentarer