Mest delt
Frp frir til innvandrere
Betalte 350 mill. i svart lønn
Ærverdig hotell stengt på dagen
Pompeii fra 1. verdenskrig
-
Her får politiet bot av EuroPark. Etterpå ga politiet bot til EuroPark-kontrolløren.FOTO: ANDERS HARTMANN OG BIRGITTE LUNDE
-
FOTO: ANDERS HARTMANN OG BIRGITTE LUNDE
Bøteleggeren fikk 500 kr i bot
Politiet fikk parkeringsbot av EuroPark. Ordensmakten svarte med å gi et forelegg til kontrolløren.
AV: knut h. leknes
Har du tips om denne saken eller andre parkeringsbot-historier? Send oss en e-post eller ring Aftenposten.no på 22 86 40 40.
I går fortalte Aftenposten.no om politiet som fikk parkeringsbot i forbindelse med en utrykning til Grønland i Oslo 17. mai. Mens politifolkene hastet ut av bilen for å hjelpe en kvinne som ropte på hjelp, skrev EuroPark ut parkeringsbot på grunn av feilparkering.
- Dette er en helt håpløs og lite seriøs vurdering av EuroPark, uttalte operasjonsleder Finn Belle i Oslo politidistrikt til Aftenposten.no i går.
Etter litt leting i området greide politiet å spore opp EuroPark-kontrolløren. Etter at politiet hadde hatt en samtale med kontrolløren, valgte han å ta tilbake kontrollavgiften.
Manglet førerkort
Nå viser det seg at EuroPark-kontrolløren, som kjørte bil, ikke hadde med seg førerkortet sitt da han ble påtruffet av politiet.
Etter nettopp å ha blitt bøtelagt selv, viste politiet ingen nåde:
- Han fikk 500 kroner i forelegg for manglende førerkort, sier stasjonssjef Kåre Stølen ved Grønland politistasjon.
- Var det ekstra godt å gi ham bot siden han nettopp hadde gitt dere bot?
- Vi har kjøreregler, og det har ingenting med det å gjøre, sier Stølen.
- I sin fulle rett
Han mener at politiet var i sin fulle rett til å fravike parkeringsreglene, og reagerer på EuroParks kontrollavgift, som altså ble trukket tilbake.
- Det var en dramatisk melding som kom inn til politiet, og vi var i full rett til å parkere der vi gjorde, sier Stølen.
Det hører med til historien at EuroPark-kontrolløren etter å ha gitt politiet boten skal ha tatt kontakt med noen russ i nærheten og skrytt av at han hadde ilagt kontrollavgift til politiet. Han viste frem bilder av politibilen til russen.
EuroPark opplyser mandag at bakgrunnen for at det ble ilagt en kontrollavgift 17. mai var at det ble opplyst fra tredjepersoner på stedet at politiets oppdrag var avsluttet.
Trodde de lunsjet
- Vår mann forteller at han snakket med en privatperson på stedet som opplyste at politiets oppdrag var avsluttet og at politifolkene var gått for å spise. Det var grunnlaget for at det ble ilagt en kontrollavgift. Han så ingen tjenestemenn, sier Europarks kontorsjef Pål Gleditsch.
Han forteller at da EuroParks kontrollør ble oppsøkt av politiet, fikk han ny informasjon fra tjenestemennene.
- Kontrolløren ble stanset på en bensinstasjon av politiet. Da ble han informert om at politiets oppdrag ikke var ferdig da avgiften ble ilagt. Da ble kontrollavgiften makulert, sier Gleditsch.
Anerkjenner politirett
EuroPark er i dag klare på at de anerkjenner politiets rett til å fravike parkeringsreglene når det foreligger tjenestelige behov.
- Vi respekter selvfølgelig at politiet på bakgrunn av generalklausulen kan fravike parkeringsreglene ved fare for liv og helse. Vi tar gjerne en dialog med Oslo politidistrikt om denne problematikken, sier Gleditsch.
Han mener at forelegget for manglende førerkort er en sak mellom den ansatte og politiet.
Les også
Siste fra seksjon
-
Rygge lufthavn i beredskap etter nødmelding
Brannvesen, politi og ambulanser har rykket ut til Rygge lufthavn etter at et fly varslet om at det ikke fikk ut nesehjulet.
13 februar 2012 11:06
Relaterte bilder
En lattermild politimann viser frem gebyret til en kollega, men politiet synes hele episoden er så lite komisk som overhode mulig. FOTO: ANDERS HARTMANN OG BIRGITTE LUNDE
Da politiet kommer tilbake, finner de boten. FOTO: ANDERS HARTMANN OG BIRGITTE LUNDE
