Mest delt
Døde menns teorier
Kjørte bil flere kilometer i skiløypa - satte seg fast
Eliteskole ønsker flere norske søkere
Ny norsk rekord i Wordfeud
-
Den 10 år gamle jenta fra Bulgaria (helt til venstre) sjekker lokalene ved kjøpesenteret Sjøsiden i Hortensammen med tre andre kvinner som medvirket til tyveriene. Denene står rett ved siden av henne, den andre er damen med hvitt skjerf.Bakerst til venstre står den tredje, en jente på 17 år.Like etterpå forsøker jenta å stjele med seg varer ut til faren, som venteri bilen utenfor. Rundt 8-9 personer var denne februardagen med påtyveriforsøkene. Også en liten gutt er med i følget som ble avslørt.FOTO: POLITIET
Slipper unna med bot
Kynisk bruk av barn i butikktyverier er lettjente penger for foreldrene.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
- Det vi ser er at storfamilier bestående av mor og far og noen små barn i økende grad kommer til Norge på tyveritokt. Barna er der for å kaste uskyldighet over de kriminelle voksne, sier Kjell Johan Abrahamsen, leder i Operasjon grenseløs i Vestfold politidistrikt.Som oftest selges de stjålne varene videre. Mange tjener så mye som 50 000 kroner i uken på slike tyverier, ifølge sikkerhetsbyråene som driver sivil spaning i butikker og kjøpesentre på Østlandet.
Østeuropeere.
Ifølge Abrahamsen er det østeuropeere fra Romania, Litauen, Polen og Bulgaria som i økende grad kommer til Norge på tyveritokt med barn på slep. Ved Stovner politistasjon opplever de ikke tyverier med hjelp av barn som noe nytt.- Gjennom alle tider har vi sett grupperinger som har med seg barn når de skal begå kriminelle handlinger. Vi registrerer at det har skjedd her i vårt område, men opplever det ikke som et stort problem, sier etterforskningssjef Stein Erik Olsen. Stovner-politiet kobler inn barnevernet dersom slike saker blir oppdaget. - Generelt henlegger vi få naskerisaker. De aller fleste anmeldelser vi får fra vekterselskapene blir saker, sier Olsen.Kritikk.
Ifølge sikkerhetsbransjen og kjøpesentrene er det ikke tilfeldig at slike tyverier øker i omfang. Flere stjeler fordi sjansen for å bli straffeforfulgt er svært liten.- De som bruker barn til slike tyverier gjør det kynisk for å tjene penger. Årsaken til at de tjener gode penger på dette i Norge, er at sikkerhetsnivået er lavt i handelsnæringen generelt, og i den forstand at politiet nesten er fraværende på gaten og fraværende i debatten om butikktyverier, sier Steinar Vadla Risa, daglig leder i Sector sikkerhetsbyrå.Kjell Johan Abrahamsen i Vestfold er langt på vei enig i at Norge er et attraktivt land for vinningskriminelle fra utlandet.- Risikoen for å bli tatt for mobil vinningskriminalitet er lav i Norge. Enten lykkes de med å stjele, eller så får de kanskje et forelegg som de ofte slipper å betale. Samtidig er det en klar dreining mot at vinningskriminaliteten blir mer profesjonell. Det stiller helt andre krav til politiet, sier han.- Vi har muligheten til å ta tak i dette i Norge. Man må sette av folk som kan jobbet med dette på heltid. Samtidig må de som håndterer denne nye typen vinningskriminalitet ikke bry seg om distrikts- eller landegrenser. Der har norsk politi vært altfor dårlige til så langt, sier han.I Vestfold er det fem mann som jobber på heltid med å bekjempe vinningskriminelle fra Øst-Europa. På litt over ett år har de hatt 45 førstegangsfengslinger, utdelt 4800 dagers fengsel, inndratt fire biler, dømt 31 personer, har 17 personer i varetekt og utvist 27 personer. I alle tilfellene for vinningskriminalitet.Les også
Siste fra seksjon
-
Høiness tar omkamp mot Hegnar
Advokat Mona Høiness fortsetter kampen mot Hegnar Media og anker erstatningssaken hun anla mot medieselskapet.
13 februar 2012 23:30
