Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • De to omkomne som lørdag ble funnet i denne bussen på Norway Rock Festival i Kvinesdal, døde av kullosforgiftning, bekrefter obduksjonsrapport. Kriminalteknikere skal nå gjennomføre tester med strømaggregatet for å se mye kullos det produserer.

    FOTO: SCANPIX

Døde av kullosforgiftning

Ekteparet fra Oltedal døde av kullosforgiftning. Det viser obduksjonsrapporten.

De to omkomne ble obdusert ved Stavanger Universitetssykehus i går formiddag. I løpet av gårsdagen fikk lensmannen i Kvinesdal en foreløpig obduksjonsrapport.

Rapporten konkluderer med at samboerparet fra Oltedal døde som følge av kullosforgiftning, skriver aftenbladet.no.

De pårørende ble i går ettermiddag og kveld varslet om innholdet i rapporten. Det er meningen at konklusjonene i rapporten skal offentliggjøres av lensmannen i Kvinesdal, Jan Magne Olsen, i dag.

Tester aggregatet

Politiet har gjennom rapporten fått den nødvendige bekreftelsen på at kullosforgiftning utløste tragedien i bussen som sto parkert på festivalområdet i Kvinesdal. Det bensindrevne strømaggregatet blir dermed viet enda mer oppmerksomhet. Kriminalteknikere kommer til å gjennomføre tester med strømaggregatet for om mulig å måle hvor mye kullos det produserer. Samtidig vil det trolig også bli gjort prøver med aggregatet i selve bussen med sidelukene stengt, slik at politiet kan få klarhet i hvordan gassen kom inn i selve bussen. Kipor-aggregatet kan svive i cirka åtte timer før det må fylles opp igjen. Naboer av ulykkesbussen på festivalområdet fikk også strøm fra aggregatet, og det er bekreftet at det var stoppet lørdag midt på dagen.

Lå øverst

Politiet vil nå kartlegge hvem som var i og rundt bussen fredag kveld og utover natta. Politiet vet at de omkomne hadde lagt seg til å sove øverst i bussen, og var dermed de som ble sterkest eksponert av den livsfarlige kullosen som trengte inn i bussen. For politiet er det avgjørende å få vite om noen av dem som var i og ved bussen, kjenner til om sidelukene var åpne eller stengt, og når det siste gang ble fylt bensin på strømaggregatet. De første vitneavhørene ble gjennomført i går. Politiet vil vente til etter begravelsen torsdag, før det blir aktuelt å avhøre de som ble skadet.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger