Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • umenerbanden sitter på tiltalebenken med statsadvokat Per Halsbog (t.v.) og politiadvokat Kjell Johan Abrahamsen som aktorer.

    FOTO: PER ANNAR HOLM

- Måtte stjele for å få penger til mat

TØNSBERG (Aftenposten.no): Den rumenske banden slet med å få solgt tjuvgodset, og mener de var i en desperat situasjon.

Ifølge politiet skal nettverket ha stjålet for minst ti millioner kroner fra 45 norske elektro- og byggvarehus, men tyvene hevder det var vanskelig å få inn penger fra helerne, og at de nærmest var i en desperat, økonomisk situasjon:

- Jeg fikk bare en tusenlapp nå og da, og hadde ikke nok penger til å reise hjem. Vi måtte stjele for å få noen penger slik at vi kunne leve, sa en 35-åring fra skipsverftsbyen Braila ved Donau i Romania.

- Tilsto alt

Sammen med en 22 år gammel nabo er han tiltalt for å ha vært med på et innbruddslag som kom til Norge 2. april i år, og ble tatt én måned senere. Begge tilsto fem innbrudd og diverse forsøk da de mandag formiddag forklarte seg i Tønsberg byrett. Også den antatte hovedmannen, en 35-åring fra byen Viseu, vedgikk å ha vært med på vårens innbruddsraid, men var mer vâg på flere innbrudd han skal ha deltatt på i årene 2006 og 2007: - Det at jeg svarer husker ikke, eller at jeg ikke er sikker, betyr ikke at jeg ikke har gjort det, svarte mannen, noe som fikk hans forsvarer Are Aurlien til å reagere: - Her står vi overfor en utfordring for rettssikkerheten. Siden vi ikke har felles morsmål er det viktig å få frem alle nyanser i det som blir sagt.

FOTO: Politiet

- Ikke planlagt

De to vennene fra Braila hevder at de møtte hovedmannen helt tilfeldig på jernbanestasjonen i franske Lyon, og at hensikten med reisen til Norge var å finne arbeid. - Etterhvert kom vi i en desperat situasjon fordi vi ikke hadde penger til mat, forklarte 22-åringen i retten.

- Sko og mobilavtrykk

Aktor Kjell Johan Abrahamsen vil tirsdag lesse opp perm-på-perm med utskrifter fra mobilbruk og mobiltelefonenes bevegelser de siste tre årene. - Når du reiser, ringer eller sender eller mottar en sms setter du igjen elektroniske spor. Her kunne vi se hvordan de tiltalte reise rundt og deres mobiltelefoner slo inn samtidig på basestasjoner nær innbruddsstedene, sa Abrahamsen. To av politiets viktigste bevis mot 35-åringen med lengst fartstid i Norge er avtrykk av skoene hans funnet på 14 ulike åsteder i årene 2006-2008, og at en mobil politiet mener han disponerte, var på samtlige 45 innbruddssteder: - Det er to hovedspørsmål denne saken dreier seg om: Om de tre var med i en organisert, kriminell gruppe, og om det vi mener var hovedmannen kan knyttes til innbruddene i 2006 og 2007, sa aktor. Les også: Slo seg gjennom vegger og tak - knuste og stjal for millioner

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger