130 kurdere har nå fått endelig avslag på sine søknader om opphold på humanitært grunnlag. Det får den tidligere direktøren i Utlendingsdirektoratet til å rette krass kritikk mot regjeringen:
– Jeg synes det er en skam. Dette er mennesker som har vært her i landet i ti år. De er i en svært vanskelig livssituasjon, og norsk juss og norsk praksis er at da har de fått lov til å bli på humanitært grunnlag, sier Nordby til NRK.
- Mange rare vedtak
Det var Nordby selv som ga kurderne opphold på humanitært grunnlag da han var UDI-sjef. Siden har tre UDI-sjefer måttet gå.- Det har vært gitt så mange rare vedtak i norsk forvaltning - fram og tilbake. De har vært integrert, de har fått lov til å jobbe, de har blitt tatt ut av jobb. Ingen annen gruppe har så vanskelig som disse kurderne, sier Nordby.
Arbeids- og inkluderingsminister Dag Terje Andersen (Ap) forsvarer avgjørelsen og mener kurderne fra Nord-Irak burde ha dratt hjem for lenge siden.
– Jeg er opptatt av at det skal være en rettferdig behandling, sier han.











