Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Regjeringens kriseråd skal sørge for at alle etater er forberedt på at opptil 40 prosent av befolkningen kan bli satt ut av influensa. Rådet ledes nå av departementsråd Anne Kari Lande Hasle.

    FOTO: INGAR HAUG STEINHOLT

Hun skal lede pandemikrisen

Fra dette rommet skal Anne Kari Lande Hasle nå lede regjeringens kriseråd slik at Norge ikke blir lammet av en pandemi. Helsemyndighetene regner med at også Norge rammes av svineinfluensa.



Det er ikke lenger et spørsmål om den fryktede influensaen kommer til Norge, men når, skal vi tro helse- og omsorgsminister Bjarne Håkon Hanssen og helsedirektør Bjørn-Inge Larsen.

Det er tatt prøver av rundt 30 nordmenn hvor det er mistanke om svineinfluensa, som har den tekniske betegnelsen «H1N1 influensa A».

–Om den første smittede oppdages i dag, i morgen, om en uke eller om et halvt år, er umulig å si, men det er svært sannsynlig at smitten som nå sprer seg i Europa, også kommer til Norge, sier Larsen.

Kommer svineinfluensaen hit, frykter norske helsemyndigheter at den vil smitte langt flere enn en vanlig sesonginfluensa. Derfor krever de at ikke bare sykehus og helsetjenesten, men alt fra skoler og barnehager, til vannverk og busselskap vet hva de skal gjøre dersom en stor del av arbeidsstyrken blir syke.

I beredskap.

–Det er viktig at hjulene holdes i gang, sier departementsråd Anne Kari Lande Hasle i Helse- og omsorgsdepartementet.

Hun leder nå regjeringens kriseråd, som ble opprettet etter den sterkt kritiserte håndteringen av tsunamikatastrofen.

Krisestøtteenheten i Justisdepartementet er styrket og satt i døgnkontinuerlig vakt for å følge med på hvordan svineinfluensa-utbruddet utvikler seg.

Til de velutrustede rommene i første etasje av høyblokken i regjeringskvartalet sentralt i Oslo kan medlemmene av regjeringens kriseråd innkalles på to timers varsel.

–Kan opptrappingen av beredskapen føre til at folk blir enda mer bekymret?

–Folk skal vite at vi er der og at vi gjør det som skal gjøres. Det er det evige valget mellom å være for tidlig ute eller å være for sent. Vi har valgt å være tidlig ute, sier Lande Hasle. Hun har ansvaret for at departementene kommuniserer godt om svineinfluensa-beredskapen.

20 prosent.

Selv om sykdommen ikke trenger å bli verre enn vanlig influensa, frykter Helsedirektoratet at langt flere enn vanlig vil bli syke, siden viruset er helt nytt og ingen er immune.

–En pandemi er ikke bare en utfordring for helsevesenet. Hvis 20 prosent av befolkningen blir syke samtidig, er erfaringen at nesten dobbelt så mange kan komme til å bli borte fra jobb fordi de må ta seg av syke hjemme, sier Larsen. Før helgen hadde han kontakt med alle departementer, fylkesmenn og etatssjefer for å sikre seg at de er forberedt på en krise.

Helsedirektoratet er også i kontakt med kommunene for å sikre at beredskapen også der er som den skal, og at alle har en pandemiplan.

Varierende.

–Det er gledelig at så mange kommuner har laget en pandemiplan. Det er imidlertid varierende kvalitet på pandemiberedskapen, sier Larsen.

Over helgen planlegger Folkehelseinstituttet å opprette en egen telefontjeneste som folk kan ringe til, samt et nettsted kalt pandemi.no. Ifølge Larsen er det ingen planer om å oppfordre folk til å unngå kollektivtransport eller store menneskemengder.


Les også

Siste fra seksjon

Opprettet etter flodbølgekatastrofen i Sørøst-Asia. Regjeringen ble kritisert for elendig krisehåndtering etter tsunamien som rammet mange nordmenn. Skal sørge for «strategisk koordinering» mellom berørte departementer og styrke krisehåndteringen. Består av fem faste medlemmer: de øverste administrative lederne ved Statsministerens kontor, Justisdepartementet, Helse- og omsorgsdepartementet, Utenriksdepartementet og Forsvarsdepartementet. Hvem som leder kriserådet avgjøres fra sak til sak og er avhengig av hvilket departement som berøres mest av krisen.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger