-
Kjører på hvitstripen mellom bilene - i tunnel
Se video av motorsyklister som kjører forbi køen mellom andre biler.VIDEO:
MC-forbikjøring i kø: - Ren risikosport
Klikk på bildet over for å se video av motorsyklister som sniker i køen ved å kjøre mellom bilene i Vålerengatunnelen i Oslo onsdag morgen. FOTO: FRED C. GJESTAD.
Lastebileierne mener motorsyklister som snirkler seg forbi køen mellom to biler driver risikosport. De krever innstramming i lovverket.
AV: fred c. gjestad
Du kjører rolig i tett kø på motorveien, og plutselig dukker de opp ved siden av deg. En motorsykkel som snirkler seg mellom deg og bilen ved siden av deg i køen.
- Jeg oppfatter slik kjøring som en risikosport, sier Olav Slaatsveen i Norsk Lastebileier-Forbund til Aftenposten.
Han forteller at et vogntog kan være opp mot 25 meter langt og ha store blindsoner. Dette gjør at det er vanskelig for lastebilsjåførene å oppdage en motorsyklist som kommer raskt bak lastebilen og legger seg inn i blindsonen.
- Vi er ikke veldig glade for denne praksisen, sier Slaatsveen.
Uklar jus
Mange bilister oppfatter MC-forbikjøringene som risikofylt kjøring. Likevel sier ikke vegtrafikkloven noen ting om hvorvidt slik kjøring er lovlig eller ikke.
Praksisen, som internasjonalt kalles «filtering», er basert på en noe spesiell tolkning av vegtrafikkloven.
FOTO: Fred C. Gjestad
- Det fremgår ikke klart av vegtrafikkreglene om dette er lovlig. Tradisjonelt har man sagt at ett kjørefelt skal være bredt nok til en vognrekke, og en tolkning kan være at motorsykkelen på en måte lager sitt eget kjørefelt mellom kjøretøyene der det er plass, sier Leif N. Olsen.
Den tidligere UP-sjefen og sjef for Autoriserte Trafikkskolers Landsforbund er i dag jurist hos Autoriserte Trafikkskolers Landsforbund.
Han mener denne regelen bare kan benyttes dersom bilene står i ro. Dersom det er bevegelse i køen er situasjonen en helt annen.
- Motorsykkelen må benytte seg av kjørefeltene ved køkjøring. Så lenge det er bevegelse i køen må de innrette seg etter køen, og en forbikjøring må skje på en skikkelig måte, sier Olsen.
- En forbikjøring mellom kjørefeltene vil være stor risiko og i strid med reglene, sier Olsen.
Motorsyklistens ansvar
Dette mener Norsk Motorsykkelunion er helt feil.
FOTO: Fred C. Gjestad
- Det står ikke noe i loven om det er lov eller ikke, og en motorsyklist som kjører forbi mellom feltene gjør ikke noe ulovlig, sier politisk sekretær Morten Holm i Norsk Motorcykkel Union.
- Dersom bilisten «dulter borti» motorsyklisten, hvem vil da få skylden?
- Dersom det ikke er noen andre brudd på vegtrafikkloven, er det helt klart motorsyklisten som har ansvaret. Det er kjøretøyet som kommer bakfra og kjører forbi, som har ansvaret sier Holm.
Ingen regler
- Det er vanskelig å si om det er ulovlig eller ikke å tråkle seg gjennom køen, sier politiførstebetjent Tore Johnsen ved Utrykningspolitiet.
UP fastholder at det ikke er noen regler som sier om det er lov eller ikke å kjøre mellom bilene i køen.
- Men så sant man ikke bryter andre trafikkregler så er det ikke ulovlig, sier Johnsen.
UP understreker at motorsyklistene må ferdes aktpågivende, som det heter i vegtrafikkloven.
- Vil UP reagere dersom de blir forbikjørt av en motorsykkel mens de stamper i kø?
- Det er umulig å svare på. Det kommer helt an på omstendighetene og det er opp til den enkelte patrulje, sier Johnsen og understreker at det er motorsyklistenes plikt å ikke komme overraskende på bilistene.
Uklare regler
Norsk Lastebileierforbund reagerer på at regelverket er uklart.
- Det burde vært strammet inn. For den type adferd er forbundet med stor risiko, sier Slaatsveen og mener at forvirringen rundt reglene er egnet til å skape misforståelser.
Les også:
Les også
Kommentarer
Siste fra seksjon
-
Til sykehus etter brann i Flekkefjord
En person ble sendt til sykehus etter en brann i Flekkefjord natt til søndag.
19 mai 2013 07:55
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Agurkens krumning og barnehagesandens grovhet
EU vil forby gjenbruk av småflasker med olivenolje på restaurantbord. Under unionens dypeste krise har politikerne tid til å tenke på borgernes beste.
EU forbyr gjenbruk av olivenoljeflasker
Kritikere latterliggjør EU-byråkrater i Brussel etter at nye og strenge regler blir innført for hvordan restauranter får servere olivenolje.