Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Guttene flinkest i regning

Gutter gjør det bedre enn jenter i regning på grunnskolen. Det viser ferske analyser av de nasjonale prøvene som elevene gjennomførte i fjor høst.

Tusenvis av quizer: Test ditt eget kunnskapsnivå

Resultatene fra de nasjonale prøvene i 5. og 8. trinn viser at guttene gjør det klart bedre enn jentene. I 5. trinn scorer guttene bedre enn jentene på 37 av 47 oppgaver, skriver Adresseavisen.

I 8. trinn er kjønnsforskjellene like tydelige. I gruppen av elever som scorer høyest, er det nesten dobbelt så mange gutter som jenter.

Prosjektleder Grethe Ravlo for nasjonale prøver i regning ved Matematikksenteret ved NTNU har vært med på å analysere resultatene i regning, og hun er overrasket over resultatet. Eksamensresultatene i matematikk viser nemlig at jentene ikke gjør det dårligere enn guttene.

– Men den nasjonale prøven er en prøve i regning, og er en mer praktisk rettet prøve. Det er kanskje derfor vi ser andre resultater her, sier Ravlo.

Hun jobber nå med å utarbeide nasjonale prøver for 2010, og i utprøvingen av oppgaver ser de også her at tendensen er at guttene gjør det bedre enn jentene.

– En forklaring kan være at guttene er mer kreative, og ser litt mer logisk på oppgavene. De er ikke bundet av bestemte fremgangsmåter for å løse oppgaver. Kanskje er det også slik at guttene holder på med mer tekniske ting i hverdagen, og slik har lettere for å ta oppgaver som er praktisk rettet. Og så er det kanskje slik at guttene kaster seg ut i det, og tar litt mer sjanser. Jentene er mer tilbakeholdne, sier Ravlo.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger