Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Rune Gerhardsen (Ap) mener den nåværende Oslopakke 3 er for lite offensiv på kollektivtrafikk. - Veibyggingen må vente for at vi skal greie å endre folks reisevaner og møte klimautfordringen, sier han.

    FOTO: SVEIN ERIK FURULUND

Oslopakke 3: - Satser mer på vei enn på kollektivtrafikk

Rune Gerhardsen (Ap) mener Oslopakke 3 nå er langt fra det den skulle være. - Vi endrer ikke folks reisevaner på denne måten, sier han.

- Oslopakke 3 vil gi positive virkninger for sikkerhet, miljø og fremkommelighet, sier en fornøyd Terje Moe Gustavsen, veidirektør og leder for styringsgruppen, som i dag la frem handlingsprogrammet for perioden 2010-2013.

Med Oslopakke 3 skal vei- og kollektivnettet bli bedre rustet til å møte den kraftige befolkningsveksten de kommende årene. Det er ventet at man står overfor en økning i nye reisende på 26 prosent allerede før pakken er fullført.

Bjørvikatunnelen, Alnabruterminalen og Ring 3 mellom Ulven og Sinsen vil være ferdigstilt innen 2013, mens arbeidet med E18 mellom Oslo og Asker, den såkalte Vestkorridoren, vil påbegynnes.

6,7 milliarder, i alt 46 prosent av pakken, vil gå til kollektivtiltak, og om lag en tredel av bompengene går direkte til kollektivselskapet Ruter. Utbyggingsstart ved Kolsåsbanen vil også bli en viktig del av kollektivsatsningen, selv om den ikke ferdigstilles.

- Skjørt kompromiss

Store summer til tross; Rune Gerhardsen (Ap) er ikke fornøyd med prioriteringene, som han mener handler for mye om vei.

- Premisset i Oslopakke 3 var klimasatsning, og at vi skulle endre trafikkmønsteret. Da må vi først satse offensivt på kollektivtrafikk, og deretter satse på vei. På den måten får vi folk over på buss, trikk og bane. Når du gjør begge ting samtidig, endrer du ingen vaner, sier Gerhardsen.

Han mener handlingsprogrammet er en betydelig forskyvning bort fra det som lå til grunn for Oslopakke 3, og at det nå bærer tydelig preg av Høyre- og Frp-dominans.

- Vi greide å få på plass et skjørt politisk kompromiss, med SV på den ene siden og Frp på den andre. Hvis det nå tukles for mye med det, så faller det hele fra hverandre, sier han, og mener det vil bli en utfordring for styringsutvalget å få bred støtte, uten at de tar noen skritt tilbake til utgangspunktet.

- Gulrot, ikke pisk

Jøran Kallmyr (Frp), byråd for samferdsel, miljø og næring i Oslo, mener derimot at trafikkmønsteret må endres naturlig. Og når kollektivtilbudet bare blir attraktivt nok, vil folk velge annerledes, mener han.

FOTO: Øhman Rolf

- Effektiviseringen av kollektivtilbudet har så langt vist seg å være en stor suksess, i og med at bilandelen i Oslo har gått ned. Frekvensen er det som betyr mest for folk, og den skal vi få opp betraktelig gjennom denne satsningen, sier Kallmyr.

Flere t-banevogner og takstsamarbeid med Akershus skal gi flere avganger og billigere tilbud.

Store prosjekter ute

Derimot blir Fossumdiagonalen, som skulle gagne Groruddalen, skjøvet ut i denne omgang. Ute av satsningen er også riksvei 4 i Nittedal og Fornebubanen.

Fylkesordfører i Akershus, Nils Aage Jegstad, sier kravene og forholdene har endret seg siden de første planleggingsrundene, og at det trengs bedre oversikt før disse prosjektene kan settes i gang.

Og selv med færre prosjekter enn det som i utgangspunktet var planlagt, har kostnadssprekken vært enorm. For veiprosjektet Ulven-Sinsen på Ring 3, er overskridelsen på hele 2,5 milliarder.

Lånefinansiert

Dermed ble en lånefinansering på 3,5 milliarder ansett som eneste utvei. De lokale beregningene var altfor lave, og kostnadsstigningen har vært markant, er Kallmyrs forklaring.

- Et lån har selvsagt sine ulemper, blant annet må vi påregne 175 millioner kroner i årlige renteutgifter. Men det var helt nødvendig for å komme gjennom de store målene vi har satt oss, sier Jøran Kallmyr, byråd for samferdsel, miljø og næring i Oslo.

En viktig grunn til budsjettsprekken er fremfor alt en kraftig svikt i bompengeinntekter, særlig i 2008 og 2009.

- Bindingene vi nå lanserer er langt større enn det som ble planlagt for noen år siden, sier Moe Gustavsen.

Kallmyr forsikrer også om at bompengeinntektene vil øke i årene som kommer.

Oslopakke 3 innebærer også at E16 mellom Sandvika og Wøyen og riksvei 22 mellom Fetsund og Lillestrøm igangsettes. Manglerudtunnelen vil trolig forbli på planleggingsstadiet i denne perioden.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger