Mest delt
Skilsmissebarnas skjulte sorg
Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud
Oljen deler industrien i to
Forbyr salg av barnegrøt
Her er det norske Oljefondet
De norske oljemilliardene er spredt over hele kloden.
AV: kristoffer rønneberg, eirik wallem fossan (multimedia) , atle brunvoll (multimedia) , thomas hafsaas (multimedia)
Statens pensjonsfond utland, bedre kjent som Oljefondet, er blitt Europas største fond. Rundt én prosent av verdens aksjer er nå på norske hender.
Aftenposten.no presenterer her hele Oljefondets portefølje. Databasen er søkbar på navn og land, og kan også justeres etter investeringenes størrelse.
Tips Aftenposten.nos journalist Kristoffer Rønneberg på e-post (eller via Twitter: @ronneberg) hvis du finner du interessante ting i dine søk.
Etiske dilemmaer
De siste ukene har vi presentert flere etiske dilemmaer for Oljefondets etikkråd – blant annet disse:- I Guatemala anklages det canadiske selskapet Goldcorp for å som bor i området rundt en svært innbringende gullgruve. Oljefondet er tungt inne i Goldcorp, og har i år sett en avkastning som er mange ganger høyere enn hva Norge gir i årlig bistand til Guatemala.
I Vest-Sahara, som er okkupert av Marokko, kjøper syv selskaper Oljefondet er inne i store mengder fosfat , samtidig som regjeringen fraråder norske selskaper å gjøre det samme. Pengene fra fosfathandelen går rett til Marokko, og ikke til lokalbefolkningen i Vest-Sahara.
I Canada investerer Oljefondet i selskaper som utvinner olje fra oljesand, noe som er svært miljøskadelig. Samtidig krever SV, der finansminister Kristin Halvorsen er partileder, at StatoilHydro trekker seg ut av sitt oljesandprosjekt i Canada.
Finn nye selskaper
Aftenposten . Vi oppfordrer nå våre lesere til å finne enda flere.Bruk grafikken i denne artikkelen til å lete frem selskaper som ikke passer inn i de etiske retningslinjene fondet skal operere ut ifra.
Et søk på tobakkselskaper gir for eksempel mange treff. Her har finansministeren allerede varslet at fondet skal ut av slike selskaper.
Se hele listen over utestengte selskaper på Finansdepartementets nettsider.
Les også
Siste fra seksjon
-
- Helt forkastelig
Støttegruppa for 22. juli og AUF reagerer sterkt på at nærgående bilder av Utøya-ofre er hedret med pris i fotokonkurranse.
10 februar 2012 18:11

Kommentarer