Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Elevene Tahira-Naseem (i midten), og Saima Nesrin (til høyre) er blant 25000 innvandrere som lærer norsk. Men bare tre av ti som kom i 2003 har klart norsk muntlig, fem år etter at de kom til landet. –Altfor få tar prøven, sier Helga Arnesen fra Vox, som jobber med norskopplæring for innvandrere. Fra nyttår blir prøven obligatorisk.

    FOTO: KNUT SNARE

Få tar skriftlig prøve

Bare 30 prosent av innvandrerne som kom til Norge i 2003, har lært seg norsk – på papiret.

I 2003 kom det 12.800 voksne innvandrere, som fortsatt bor i Norge. Fem år senere har bare 30,6 prosent av dem gått opp og klart å bestå muntlig prøve i norsk.

I skriftlig er resultatene enda mer nedslående, til tross for tilbud om 300 timer med norskkurs. Bare 23,2 prosent av innvandrerne som kom i 2003 har bestått en prøve i skriftlig norsk.

De siste fire årene har den rødgrønne regjeringen brukt 5,2 milliarder kroner på å lære opp innvandrere i norsk og samfunnskunnskap.

Norskprøve er i dag frivillig for innvandrerne som kommer hit, men fra nyttår blir den obligatorisk. Regjeringen er ikke fornøyd med resultatene, selv om utviklingen går i riktig retning.

–Disse tallene ser forferdelig lave ut, sier underdirektør Helga Arnesen i Vox. Hun understreker imidlertid at dette ikke sier så mye om effekten av norskopplæringen.

–Det er mange som fullfører uten å ta prøven, sier Arnesen.

Norskplikt.

I 2005 bestemte Stortinget at innvandrere har rett – og plikt – til å lære norsk og samfunnskunnskap. Regjeringens mål er at alle innvandrere i løpet av fem år skal lære seg tilstrekkelig norsk til å delta aktivt i samfunnet.

De svake språkresultatene er en av årsakene til at Regjeringen neste år utvider retten og plikten til norskopplæring fra 300 til 600 timer. Arbeids- og inkluderingsdepartementet viser til at det i dag er dobbelt så mange innvandrere som går opp til – og består – norskprøve, sammenlignet med 2003.

–Resultatene er stigende, og antall kandidater har fordoblet seg siden 2004, sier avdelingsdirektør Ahmad Ghanizadeh, som leder integrerings- og mangfoldavdelingen i AID. Av alle dem som velger å avlegge prøve, har 59 prosent bestått skriftlig prøve hittil i år.

–Jeg synes det er enestående og fantastisk hvor mange som klarer å lære seg norsk, sier Arnesen på påpeker at mange av dem aldri har gått på skole og har levd hele livet i en flyktningeleir.

–Vi har store utfordringer med å få folk til å ta norskprøven når det er frivillig. Prøven gir deg ingen rettigheter, og hverken arbeidsgivere eller utdanningsinstitusjonene har etterspurt prøven, sier hun.

Kostbare norskkurs.

I statsbudsjettet i forrige uke la Regjeringen frem forslag om obligatorisk norskprøve, noe Aps nestleder Helga Pedersen varslet allerede på partiets landsmøte i april. Innvandrere må ha bestått prøven, eller ha tatt en egen statsborgerskap-prøve, for å få norsk statsborgerskap.

I tillegg er 2000 lærere og ledere tilbudt tre dagers kurs i etterutdanning for å bli flinkere i å lære opp innvandrere.

Krever mer.

I en rekke europeiske land har språkkravene blitt betydelig skjerpet de siste årene. I Nederland må familiegjenforente ta språkkurs i hjemlandet før de får reise inn i landet, mens Danmark krever et visst språknivå etter tre måneder.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger