Mest delt
Frp frir til innvandrere
Ærverdig hotell stengt på dagen
Mange førskolebarn har psykiske plager
Pompeii fra 1. verdenskrig
-
- Jeg tar bussen hver dag selv om jeg vet at det er en stor smittefare, sier diabetiker Jonas Reijnow.FOTO: JO STRAUBE/BT.NO
- Lev som eremitter
Kommunelege oppfordrer folk til å holde seg for seg selv til de har fått svinevaksine.
AV: krister clausen hoaas , øystein k. langberg , kjersti mjør
Tenkt deg på kino i kveld? Eller konsert?
FOTO: Vågenes, Hallgeir
- Dropp det, oppfordrer kommuneoverlegen i Granvin, dersom du ikke er vaksinert mot svineinfluensa. Og har du bil, bør du heller ta bilen enn å kjøre kollektivt til jobben, sier Gunnar Hetland til bt.no.
- En person som ikke er vaksinert, bør i den grad det er mulig leve som «eremitt» for å redusere smittefaren, mener Gunnar Hetland.
- Er ikke dette å overdramatisere?
- Nei, hjelpe meg, det synes jeg ikke! Dette er en unntakstilstand som vil vare noen få måneder. I en kort periode må folk jammen klare å la være å gå på kino eller konsert! mener kommuneoverlegen.
En person som ikke er vaksinert, bør i den grad det er mulig leve som «eremitt». Gunnar hetland, kommuneoverlege i Granvin- For dyrt
- Jeg skulle gjerne tatt bilen til skolen hver dag mens svineinfluensaen herjer. Men jeg har dessverre ikke råd. Bom og parkering koster for mye, seier Jonas Reijnow (23) til bt.no.
Med diabetes type-1 er han i risikogruppene, og han har nettopp blitt vaksinert. Likevel føler han seg ikke trygg der han står og holder seg fast i midtgangen på vei hjem til Paradis sør for Bergen sentrum.
Kommuneoverlege Hetland oppfordrer alle som venter på vaksine om å skygge unna folkemengder innendørs. Selv ville han ikke satt sine ben på en kino eller i et konsertlokale, dersom han ikke var vaksinert.
- Folk må ikke barre svime rundt og la stat og kommune ordne opp, men vise personlig ansvar for å bryte smitteveien, sier legen og Høyre-politikeren i Granvin.
- Unngå offentlig kommunikasjon
Det innebærer også at folk som ikke er vaksinert bør unngå offentlig kommunikasjon, og ta bil i stedet for buss eller tog til jobb, dersom de kan.
- Går du på en buss i Bergen og noen hoster, kan fort hundre personer bli smittet, sier Hetland.
- Men dersom alle skulle kjøre bil på jobb, ville det jo bli trafikkaos i Bergen?
Går du på en buss i Bergen og noen hoster, kan fort hundre personer bli smittet. Gunnar hetland, kommuneoverlege i Granvin- Ville det? spør Hetland retorisk.
- Hva om Bergen kommune tok vekk alle parkering forbudt-skilt, og sa at de ikke gjelder før 100.000 bergensere er vaksinert? I tillegg kunne kommunen åpne f.eks. Festplassen og Nygårdshøyden for parkering i en periode. Da folk kunne parkere der mellom klokken 8-16, i stedet for å ta bussen og risikere å bli syke og smitte andre.
Trenger 100.000 vaksinerte
Når 35-40 prosent av en befolkning er vaksinert, forklarer Hetland, stopper nemlig en epidemi opp. For Bergen sin del vil det altså si 100.000 mennesker.
Inntil dette målet er nådd, mener han at folk må være ekstra forsiktige, særlig de som bor under samme tak som folk i risikogrupper med diabetes eller astma.
- I Bergen må folk gjerne gå tur på Fløyen eller Ulriken. Men ikke ta banen, sier Hetland, som selv er bergenser.
- Men hva med arbeidsplasser, skoler, barnehager? Der er det også stor smittefare?
- Ja, men på jobb er vi mer prisgitt arbeidsgiveren. Fritiden er vi herre over selv. Da må vi vise ansvar, sier Hetland, og viser til Storbritannia, der flere skoler er blitt stengt på grunn av smittefaren.
- Hadde dette vært 1950-talet, da de fleste norske mødre var hjemmeværende, ville sikkert det samme skjedd her. Men det får vi aldri vite.
Når nye vaksinedoser snart blir distribuert utover landet, mener Hetland at storbyene må stå først i køen.
- Greit i Granvin
- Dette kunne sikkert gått greit i Granvin. Men det går ikke i byene, sier overlege Bjørn Iversen ved Folkehelseinstituttet.
Dette kunne sikkert gått greit i Granvin. Men det går ikke i byene. Bjørn Iversen, overlege, Folkehelseinstituttet- I store byer er smittepresset og risikoen for å bli syk langt større enn i en liten kommune som Granvin. Derfor bør storbyene absolutt prioriteres, sier Iversen.
- Dersom folk som ikke er vaksinert skulle leve som eremitter, ville samfunnet kollapse, og det ville ikke være kostnadseffektivt i det heile tatt. Men at alle kan tenke mer over om det er nødvendig, alt vi gjør, er jeg enig i.
- Er det nødvendig å gå uvaksinert på kino?
- Det er begrenset hvor mye vi kan hindre smitte. Vi må gå på jobb, på skolen, og treffe andre mennesker i hverdagen. Den ekstra risikoen vi tar ved å være ute blant folk sosialt er ikke så målbar at det kan stoppe en epidemi. Folkehelseinstituttet har vært tydelig på at vi ikke anbefaler å stenge skoler, kinoer og kirker, fordi det ikke er effektivt.
- Hvor langt går det personlige ansvaret for å hindre smitte?
- Alle har ansvar for sin egen helse, og for å ikke smitte andre, dersom de er syke, svarer Iversen.
Bergen skeptisk
Smittevernoverlege i Bergen, Øystein Søbstad, er skeptisk til en eremittstrategi, men gir likevel kollegaen sin litt rett.
- Det er selvsagt noe i det han seier. Om alle isolerer seg vil selvsagt smitten spre seg saktere, sier Søbstad.
- Men det beste man kan oppnå er likevel en relativt kort utsettelse av spredningen. Kanskje noen uker.
Heller ikke i kommuneledelsen er de villige til å lytte til råd frå Granvin.
- Skal vi trekke dette videre, må vi i så fall vurdere om vi må stenge skoler, barnehage og arbeidsplasser. Dette er ikke mulig for oss, og ikke noe vi kommer til å vurdere, seier informasjonsdirektør i Bergen kommune, Robert Rastad.
Les også
Siste fra seksjon
-
- Dette var fryktelig trist
Fylkesordfører Thore Westermoen er i dyp sorg over eleven som omkom og de andre rammede i trafikkulykken i Kenya.
13 februar 2012 00:00

Kommentarer