Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Gjenreiser pepperkakebyen

    Folk strømmer til med pepperkaker i Bergen for å hjelpe med å bygge opp pepperkakebyen som ble vandalisert i helgen.
  • Historien om den knuste pepperkakebyen har blant annet nådd Sør-Afrika. Men nå skal byen gjenreises.

    FOTO: SILJE KATRINE ROBINSON / BT

Pepperkakebyen går verden rundt

Nyhetsmedier over hele verden har fått med seg den knuste pepperkakebyen.

- Bare timer etter barna i Bergen hadde lagt sin sjel i å bake og pynte den store pepperkakebyen, ble den trampet i stykker av personer som politiet beskriver som «idioter», skriver Aftonbladet.

Den svenske avisen legger til at bergenserne ikke lar seg knekke av vandalene, og at målet er å «snabbaka» en ny pepperkakeby. Også Dagens Nyheter har plukket opp historien.

Les også: - Full mann skrøt av husknusingen

«Norsk kakeby ødelagt av vandaler» melder danske TV 2 Nyhederne, som understreker at politiet ser alvorlig på saken mens arrangørene prøver å gjenoppbygge «den smadrede by». «Bergen i sjokk over knust pepperkakeby» melder danske BT.dk.

Også den britiske kringkasteren BBC har fått med seg at «hundrevis av pepperkakehus er blitt ødelagt i Bergen».

Les også:

Video

- Veldig slemt gjort

I helgen ble den store pepperkakebyen i Bergen rasert.

- En full mann skal ha blitt overhørt mens han tok på seg ansvaret for ugjerningen, melder den britiske kanalen.

Sørafrikanske Independent Online har lagt merke til at det er utlovet en dusør på 100.000 kroner for tips som fører til at vandalene blir tatt. Nettstedet registerer også at biskop Halvor Nordhaug maner til forsoningen samtidig som enkelte lesere ønsker å gjeninnføre gapestokken.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger