Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • En bil passerer et hullete område på en vei i Oslo.

    FOTO: INGAR STORFJELL

Mener biler blir ristet i filler på norske veier

Norske veier er så dårlige at bilene rister i filler, mener flere bilforhandlere.

Humper, dumper og sprekker i veiene tar knekken på forstillingen, skriver Teknisk Ukeblad.

Ifølge teknisk sjef Knut Arne Sæta i Mercedes-Benz Norge holder det å sammenligne med Sverige for å få fram forskjellene.

– Vi har fått bekreftet fra Mercedes i Sverige at forstillingskomponenter blir mye tidligere slitt på norske enn på svenske Mercedeser. Det vet vi fordi mange norske eiere drar til Sverige for å få utført service, sier Sæta.

Teknisk sjef Tor Arne Ballo hos Harald A. Møller mener store deler av det norske veinettet er så dårlig at det er helt i ytterkant av hva forstillingskomponenter på bilene tåler.

Han får medhold av garantisjef Sten Engebretsen hos Volvo Personbiler Norge AS.

– Forstillingen utsettes for mye, mye mer slitasje på norske veier enn på veier i andre land i Europa, sier Engebretsen.

Nestleder i Stortingets transport- og kommunikasjonskomité, Bård Hoksrud (Frp), mener dette viser at Norge har Europas dårligste veipolitikk.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger