Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Disse to unge kvinnene ble tatt med kokain i bagasjen for et år siden. Denne våren skal det ha vært planlagt at to 17-åringer skulle på ny smuglertur fra Sør-Amerika.

    FOTO: PRIVAT

17-åringer skulle utnyttes som kokainkurerer

For et år siden ble disse to unge kvinnene tatt med kokain i bagasjen. Denne våren planla bakmennene en ny tur med to 17 år gamle jenter, mener politiet.

Politiet stanset de to 17-åringene før de reiste hjemmefra.

Etterforskerne i Oslo-politiet mener at de to ble rekruttert av et kriminelt nettverk som har stått bak omfattende smugling av kokain.

I mai i fjor ble tre unge, norske kvinner pågrepet i Bolivia med kokain i bagasjen. Fem måneder senere ble to kvinner i 20-årene pågrepet for kokainsmugling da de kom til flyplassen Arlanda i Stockholm på vei hjem til Norge.

Tollvesenets og politiets opprulling av disse sakene var ikke nok til å stanse bakmennene som organiserer kokainsmugling fra Sør-Amerika til Norge.

Våren 2009 skal disse ha engasjert blant andre de to 17-åringene til en smuglertur, men jentene ble stanset før avreise.

Forebygget.

–Vi klarte å avdekke det vi mener var en ny, planlagt tur med blant andre to mindreårige jenter. Da stoppet vi dem før de reiste ut, forteller politioverbetjent Øyvind Nordgaren ved Oslo-politiets seksjon for organisert kriminalitet.

Nordgaren ønsker ikke å gå i detalj om hvordan den planlagte turen ble avslørt, men det skjedde i forbindelse med opprullingen av et kokainnettverk der flere enn 20 personer er siktet.

–På dette tidspunktet hadde politiet innledet bred etterforskning som ga oss slike opplysninger, er alt han sier om dette nå.

Oslo-politiet har ansvaret for etterforskningen av nettverket til de to kvinnene som ble avslørt av tollerne på Arlanda. Kripos etterforsker den norske delen av Bolivia-saken.

Begge nettverkene skal ha utnyttet unge kvinner til å smugle narkotika. De ble lokket med gratis reise til eksotiske steder.

Høy partyfaktor.

–Stort sett bor disse kvinnene i Oslo, er studenter, liker å feste sammen og har høy partyfaktor. De får tilbud om en engangssum på 10000-20000 for en tur – i tillegg til hotell, lommepenger og flybilletter, forteller Nordgaren.

Kvinnene reiser som om de var på ferie, ofte to og to, enkelte ganger tre sammen. Politiet mener å ha avdekket to tidligere turer:

* Mars 2008: Kurerene var to jenter, den ene av dem var bare 16 år.

* Juni 2008: Kurerene var to jenter, 20 og 21 år gamle.

Flere enn 20 siktet.

I Arlanda-saken er flere enn 20 personer siktet og i Bolivia-saken 20. Flere av dem er siktet i begge sakene. Det er klare fellesnevnere og det er grunn til å tro at begge sakene har utspring fra noe av det samme nettverket, mener politiet. Tiltale er tatt ut i Norge mot de første tre; de to som ble tatt på Arlanda og mannen som skal ha gitt dem oppdraget.

–Nå er et tyvetall er siktet for narkotikaforbrytelse eller medvirkning. I tillegg er fem-seks personer siktet for heleri. De har vekslet penger og overført dem til Sør-Amerika som betaling for narkotika, sier Nordgaren.

Etterforskningen blir trolig ferdig rundt årsskiftet før påtalemyndigheten avgjør hvem av de øvrige siktede som blir tiltalt.

Les også

Siste fra seksjon

  • Stoler ikke på Bjurstrøm

    Senterpartiet vil skyve LO og flere av Arbeiderpartiets lokallag foran seg, for å overbevise Jens Stoltenberg og Hanne Bjurstrøm om at de tar feil.

Tollvesen og politi har rullet opp to kokainligaer. Ligaene har rekruttert kurerene blant unge kvinner. Den yngste smugleren som politiet vet om, er 16 år. Oslo-politiet etterforsker en sak med flere enn 20 siktede. Straffesaken mot tre av dem starter 18. januar. I Bolivia er tre norske kvinner tiltalt for kokainsmugling. Straffesaken mot dem starter 11. desember. Kripos etterforsker den norske delen av Bolivia- saken og har siktet 20 personer i Norge. fakta

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger