Mest delt
Døde menns teorier
Betalte 350 mill. i svart lønn
Pompeii fra 1. verdenskrig
Cannabis blir medisin i Sverige
-
Det var blant annet i dette laboratoriet ved Biologisk institutt at professoren som nå har fått uhelbredelig lungekreft, jobbet med Formalin.FOTO: KNUT SNARE
Kritiseres for slurv med kjemikalier
Håndteringen av kjemiske stoffer har vært elendig i 30 år. Universitetet i Oslo får krass kritikk i en fersk rapport.
AV: knut snare (foto)
I sommer ble det kjent at en professor ansatt ved Biologisk Institutt i mange år, hadde fått uhelbredelig lungekreft som følge av å ha arbeidet med stoffet formalin over lang tid.
Formalin har siden 1991 vært klassifisert som kreftfremkallende. Mannen har gjentatte ganger varslet Universitetet i Oslo (UiO) om at laboratoriene ved Biologisk Institutt trengte bedre avtrekk og ventilasjon på grunn av kjemikaliedamp. Han hevder å ha blitt avvist og ikke blitt tatt seriøst.
Mannen har rettet et erstatningskrav til Kunnskapsdepartementet. Derfor ba departementet i sommer om granskning av forholdene for arbeid med kjemiske stoffer. Granskningen, som er gjennomført av Safetec Nordic, ble klar i slutten av oktober og feller en nådeløs dom over UiOs håndtering av kjemikalier og sikkerhet gjennom 30 år.
Ansvarsfraskrivelse.
Både ansatte og studenter har siden 1980-årene rapportert om helseproblemer som rennende øyne, stikkende svie i nesen og hodepine ved opparbeiding av formalinfiksert materiale. Dette har gjentatte ganger blitt varslet til instituttledelsen uten at det er blitt gjort noe.
«Kartleggingen har avdekket en organisasjonskultur preget av uklare ansvarsforhold og ansvarsfraskrivelse, både på institutt og fakultetsnivå», heter det i rapporten.
I et brev fra Biologisk fagutvalg til sekretariatet i 1999 kom det frem at «enkelte studenter føler et sterkt ubehag ved å jobbe med stoffet. Det er uutholdelig å være på lab i to timer når luften er full av formalindamp».
FOTO: Snare Knut
Intervjuer avdekker at situasjonen ikke har bedret seg nevneverdig. «Så sent som i 2009 er en rekke tidligere påpekte mangler og problemer fortsatt uløst, som for eksempel eksponering av de ansatte for kjemikalier og manglende rutiner».
Rapporten understreker at det de senere år er blitt satt i gang HMS-undersøkelser og kartleggingsarbeid, men at det ennå ikke kan dokumenteres at det arbeides systematisk i henhold til kjemikalieforskriften, hverken ved UiO eller ved Biologisk institutt.
UiO er daglig arbeidsplass for drøyt 25000 studenter og 4600 ansatte.
Det er tilsammen 874 laboratorier ved universitetet, hovedsakelig fordelt mellom Det medisinske fakultet, Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet og Det odontologiske fakultet. Ifølge universitetsledelsen er det drøyt 3000 studenter og 1300 ansatte som er i kontakt med laboratorievirksomhet.
Manglende vilje.
Verneombud Mette Børing bekrefter at kjemikaliesikkerhet er et problem langt ut over Biologisk institutt.
–Dette gjelder hele Det matematisk-naturvitenskapelige fakultetet, og også flere andre laboratorier ved andre fakulteter.
Ifølge Børing finnes rutiner, men det har vært manglende vilje til å bruke dem.
–Det har vært mye slurving og mye unnlatenhet i håndteringen av kjemikalier. Gamle kjemikalier som kanskje ikke lenger er godkjent for bruk er blitt stående i esker og skap. Rot ryddes ikke og er i veien for rengjøring. Viktigst er det at meldinger om dårlig ventilasjon ikke er blitt tatt seriøst.
Ifølge Børing er det den gamle bygningsmassen som er det største problemet.
–Både ansatte og studenter har klaget til verneombudene om dette i årevis. Problemet er at man blir møtt med at det ikke er penger til å oppgradere bygningsmassen, sier hun.
Tungt tilsyn.
Fungerende avdelingsleder Morten Kjerstad Larsen i Arbeidstilsynet i Oslo opplyser at de nå vil gå inn med et tungt tilsyn for hele matematisk-naturvitenskapelig fakultet.
Kjerstad Larsen sier at de i utgangspunktet hadde planlagt tilsyn på laboratoriene ved Biologisk institutt som ledd i en landsomfattende kampanje. Men etter at de har lest den alvorlige rapporten, vil tilsynet skje på et organisatorisk nivå.
–Nå går vi inn på direktørnivå, så på fakultetsnivå og deretter ned til instituttnivå og på laboratoriene. Vi vil ansvarliggjøre og se hvordan de øverste nivåene ved universitetet ivaretar den type problemer som rapporten forteller om, sier han.
FOTO: Snare Knut
13 laboratorier stengt
Universitetet sier de ser svært alvorlig på rapporten og har nå stengt 13 laboratorier.Universitetsdirektør Gunn-Elin Bjørneboe opplyser at de nå setter i gang en storstilt gjennomgang og oppgradering av HMS-arbeidet.
–De siste årene har vi hatt flere runder med oppgradering av ventilasjonssystemet. Men vi har fortsatt veldig mye gammel bygningsmasse, og vi erkjenner at vi har et stort vedlikeholdsetterslep.
Bjørneboe er ikke kjent med at studenter og ansatte fortsatt jobber med formalin i laboratorier som ikke har tilfredsstillende avtrekk og ventilasjon.
–Det er blitt ryddet opp i. Mange av problemene rapporten peker på er gamle og peker tilbake til 1980- og 1990-årene. Men vi ser svært alvorlig på det som kommer frem om at vi ikke har hatt, eller har, et godt nok systematisk arbeid med helse, miljø og sikkerhet.
Studentavisen Universitas har den siste måneden skrevet en rekke saker om kjemikalieskandalen.
Nå har universitetet satt i gang en intern kontroll for å styrke laboratoriesikkerheten ved alle universitets 874 laboratorier.
Så langt har 13 av 36 undersøkte laboratorier ved Biologisk institutt blitt midlertidig stengt fordi de ikke oppfyller HMS-kravene.
–Dette går i hovedsak på at det må ryddes i kjemikalier som er lagret, at sikkerhetsforskrifter må på plass, og at kjemikalieinformasjon må være tilgjengelig.
I tillegg har de nå satt i gang med HMS-kurs på fakultetene og i ledelsen.
–Vi tar de ansattes og studentenes helse og sikkerhet på største alvor. Det er et lederansvar på alle nivåer i organisasjonen, sier Bjørneboe.
Hun er svært lei seg for at en ansatt ved UiO har utviklet kreft som er yrkesrelatert og beklager at professoren nå er alvorlig syk.
Les også
Siste fra seksjon
-
Kjørte bil flere kilometer i skiløypa - satte seg fast
Lensmannen i Nedre Eiker mener han som kjørte denne bilen har «misforstått tyngdekraften» og har anmeldt ham for ulovlig kjøring i utmark og skadeverk.
13 februar 2012 17:22
