Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Rekordmange overfallsvoldtekter i Oslo

I 2009 var det 21 overfallsvoldtekter i Oslo. Det er det meste som er registrert siden politiet begynte å samle disse tallene i 2006 og dobbelt så mange som i 2008.

Samtlige overfallsvoldtekter i Oslo de siste tre årene knyttes til ikke-vestlige innvandrere, mens ofrene er norske med etnisk nordisk utseende, opplyser politiet.

17 av 21 ofre er norske kvinner med etnisk nordisk utseende. I 2008 hadde ni av 11 ofre etnisk norsk utseende.

– Det bør settes spørsmålstegn ved om gjerningsmennene i disse sakene har et kvinnesyn som må behandles, sier Hanne Kristin Rohde i Oslo-politiet til NRK.

Politisjefen går hardt ut i denne saken, til tross for at hun vet at dette er et betent tema.

– Hensikten er å fortelle sannheten og skape et bedre samfunn. Derfor håper jeg debatten handler om det, sier Rohde.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger