Mest delt
Skilsmissebarnas skjulte sorg
Forbyr salg av barnegrøt
Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud
Oljen deler industrien i to
Avgift for avstigning
NSBs nye taktikk for å konkurrere mot Flytoget.
AV: john hultgren, sveinung berg bentzrød
NSB har en plan for å få konkurrere på Flytogets hjemmebane, strekningen mellom Oslo og Gardermoen.
Hvis den nye ruteplanen blir gjennomført i 2012, vil togene gå tett mellom hovedstaden og hovedflyplassen. Flytoget vil fortsatt ha avganger hvert tiende minutt, og NSB vil ha tre avganger i timen. NSB-togene vil bruke noen minutter mer enn Flytoget, men reisen vil også koste betydelig mindre. Urettferdig konkurranse, roper Flytoget, for NSB er subsidiert, og det er ikke Flytoget.
Samferdselsdepartementet skal ha gjort det klart at det ikke ønsker en slik skjev konkurranse mellom to togselskaper som begge er helstatlige. Det kan rive bort trafikkgrunnlaget fra Norges mest populære toglinje. I motsetning til NSB, kommer Flytogets inntekter utelukkende fra billettsalg.
Rimeligere
Nå har NSB kommet opp med sitt svar. For å slippe til i konkurransen foreslår NSB at passasjerene betaler en av- og påstigningsavgift på Gardermoen. Avgiften skal tilsvare det hvert togsete får i offentlig støtte fra staten. Det betyr at passasjerer kan løse vanlig togbillett, men betale en ekstraavgift hvis de skal hoppe av på flyplassen.
– Vi har beregnet at subsidieringen for hver passasjer på denne strekningen vil være mellom 25 og 30 kroner, opplyser konserndirektør for NSB persontog, Stein Nilsen.
– Da blir det en konkurranse på like vilkår, og da kan kundene selv bestemme hva som passer dem best.
I et brev NSB sendte til Samferdselsdepartementet på mandag, heter det at den ekstra avgiften bør ligge på 25 kroner. Nilsen benekter likevel at konkurranse mot Flytoget er en drivkraft for NSBs satsing.
– Nei, vår modell er ikke bygget for å kjøre til og fra Gardermoen. Vår modell er laget for å håndtere en stor befolkningsvekst på Øvre Romerike, og for at toget skal kunne gå med 10 minutters mellomrom mellom Asker og Lillestrøm, sier Nilsen.
For passasjerer vil likevel NSB kunne være et attraktivt alternativ, ikke minst på grunn av prisen. Det koster i dag 102 kroner å reise med NSB fra Oslo S til Gardermoen. En billett på Flytoget for samme strekning koster 170. Det betyr at passasjerer kan spare 43 kroner hver vei, selv med tilleggsavgift.
– Må vurderes
Kommersiell direktør Sverre Høven i Flytoget sier det er mange ulike forslag som er lagt på bordet, og at det nå blir opp til Samferdselsdepartementet å ta en avgjørelse.
– Er NSBs forslag om en tilleggsavgift et godt forslag?
– Jeg synes det absolutt er et forslag som må vurderes seriøst. Det er den løsningen de har valgt i Stockholm, sier Høven, som innrømmer at konkurransen fra NSB kan bli hard.
– Det som skjer hvis vi taper kunder til NSB er at man tar kunder fra et kommersielt lønnsomt produkt, og gir dem til et statlig subsidiert selskap. Det må skattebetalerne betale for. Og da vil det kanskje bli mindre penger til kollektivtrafikken, så det er å bite seg selv i halen. I 2008 betalte Flytoget 100 millioner kroner til staten som utbytte, opplyser Høven.
– Er det aktuelt for Flytoget å redusere prisen?
– Ja, da må vi se på den typen tiltak, men det kan bli et dårligere tilbud til kundene hvis Flytoget får så kraftig redusert inntjening at det får konsekvenser for driften, sier Høven.
Som alternativer til en av- og påstigningsavgift nevner han muligheten for at NSB ikke får stoppe på Gardermoen i det hele tatt.
Les også
Siste fra seksjon
-
Småpartiene sliter, Ap bykser fram
Alle småpartiene er under 5 prosent, mens Ap fortsetter framgangen så sterkt at en ny rødgrønn regjering ikke kan utelukkes.
11 februar 2012 07:32

