Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Dersom ikke dette følges opp er det troverdigheten til Regjeringen som står på spill, sier Knut Arild Hareide (Krf), leder for Stortingets transport- og kommunikasjonskomité.

    FOTO: HELGE MIKALSEN/SCANPIX

- Tidenes løftebrudd?

Opposisjonen er i harnisk over lekkasjer om mulige kutt i samferdselssatsingen i Norge. Regjeringens 100-milliardersløfte er i fare.

Les også:

Som skrift i sand er løfter om evig kjærlighet – og penger på statsbudsjettet en gang i fremtiden. Forsøkene på å stramme inn på oljepengebruken i Norge kan nå få som konsekvens at Stoltenberg-regjeringens høyprofilerte fremtidssatsing på samferdselssektoren i Norge må kuttes. VG skrev i går at talsmenn for regjeringspartiene ikke lenger våger å garantere for de store løftene på samferdselssektoren i forbindelse med neste tiårsperiode i Nasjonal Transportplan, NTP. Da skulle det nemlig brukes 100milliarder kroner ekstra til satsing på vei og jernbane.

Etter en lang politisk dragkamp og intern strid både mellom regjeringspartiene og internt, reiste statsråder og statsminister rundt og solte seg i glansen av det som ble kalt tidenes samferdselssatsing. At Arbeiderpartiet kom på banen i samferdselspolitikken, ble av mange regnet som en svært sentral faktor i de vellykkede forsøkene på å gjenreise partiets oppslutning og sikre regjeringsmakten i fire nye år.

Mindre oljepengebruk

Om bare to uker er det viktige budsjettavklaringer om 2011-budsjettet, og den nye finansministeren Sigbjørn Johnsen har allerede sagt at bruken av oljepenger må ned og at den såkalte handlingsregelen må følges.

Skulle det gå kraftig ut over samferdselssatsingen, står en samlet opposisjon klar med beinhard kritikk:

– Det kan bli tidenes løftebrudd, mener både leder av Stortingets transportkomité, Knut Arild Hareide (KrF) og Bård André Hoksrud (Frp).

– Vi har allerede hørt rykter om dette, at de ikke kan stå ved løftene sine, og det er tydelig at det er bevisst strategi nå å dempe forventningene. Hvis dette viser seg å bli utfallet, vil det være å ha lurt mange velgere, sier Hoksrud.

Han er overbevist om at bilistene ender opp med regningen nok en gang:

– Jeg tror enda mer skal over til bompenger og at bilistene skal flås mer. Det ligger jo i klimaforliket og i NTP om at «brukermedvirkning», som det så pent heter, skal følge mye av satsingen. Den ene tingen er at det vil være tidenes løftebrudd. Det andre er at bilister som kjører på dagens dårlige stamveier, ikke får nødvendig utbedring av standarden. Og så er det synd hvis de rødgrønne fikk fornyet regjeringsmakt på grunn av falske løfter, mener han.

Uakseptabelt

Leder av Stortingets transport- og kommunikasjonskomité, Knut Arild Hareide, sier at det vil være «totalt uakseptabelt» dersom NTP ikke blir fulgt opp:

– Hvis Regjeringen etter denne vinteren kutter i jernbanesatsingen i en situasjon hvor det, selv med full satsing i NTP, vil ta flere tiår å få bra nok standard på jernbanen, er det totalt uakseptabelt. Vi kan ikke vente enda lenger. Og jeg forstår ikke at Regjeringen kan leve med ikke å følge opp NTP. Mange hundre kilometer med vei er blitt nedklassifisert fordi kvaliteten er blitt for dårlig, vedlikeholdsetterslepet er blitt for stort. Stoltenberg sa selv da handlingsregelen for oljepengene kom at de skulle fases inn blant annet med satsing på infrastruktur, forskning og høyere utdannelse. Dersom ikke dette følges opp er det troverdigheten til Regjeringen som står på spill, mener Hareide.

Han hevder også at finansminister Sigbjørn Johnsen kommer i en merkelig og paradoksal situasjon.

– Han skrev jo innlegg da NTP ble lagt frem om at dette var altfor lite og at det var et gigantisk etterslep på infrastruktur i Norge. Hvis han ikke følger NTP, som han har sagt ikke er stor nok satsing, samtidig med at handlingsregelen for oljepenger skulle ivareta infrastruktur – vil det være mildt sagt krevende å svare på et slikt paradoks.

Vil ikke kommentere

Samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa sier til VG at Regjeringen har et mål om at vi skal ned på handlingsregelens bruk av oljepengene med 4prosent årlig avkastning som mal.

Arbeiderpartiets Anne Marit Bjørnflaten som er nestleder i transportkomiteen, sier at hun ikke vil kommentere de budsjettprosessene som nå er i gang:

– Jeg forholder meg til at vi skal ha den opptrappingen vi har planlagt i NTP. Men det er jo tatt et forbehold i NTP om samferdselssatsing tilpasset den økonomiske situasjonen.

– Men ville det ikke være et stort løftebrudd å kutte i den satsingen? Ap kjørte jo denne saken hardt og vant stemmer på den og berget kanskje regjeringsmakten?

– Jeg ber om forståelse for at jeg ikke kan kommentere eventuelle påstander om løftebrudd om noe som ikke legges frem på et halvt år. Vi har stor satsing på samferdsel dette året, sier Bjørnflaten.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

Myndighetenes overordnede plansatsing på vei- og jernbanesektoren i perioden 2010–2019 Veistrekninger over hele landet er inkludert her, bl.a. firefelts motorvei på E18 gjennom Telemark og Agder-fylkene i flere parseller, E6 ved Mosjøen, Alta og Værnes samt i Oppland og Hedmark. Dobbeltspor på jernbane, Oslo-Ski, Lysaker-Sandvika.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger