Utskrift er sponset av InkClub InkClub




SV vil ha etisk regelverk for statsobligasjoner

Nordmenns sparepenger investeres i omstridte skogselskap, oljesand og utvinning i okkuperte Vest-Sahara. I grafikken ovenfor kan du se hvilke land som har størst andel av investeringene, og finne mer informasjon om de enkelte selskapene.

Les også:

Sosialistisk Venstreparti vil ha et etisk regelverk som gir klare anvisninger for hvilke kriterier som skal gjelde for at Oljefondet kan kjøpe statsobligasjoner fra andre land.

Partiet vil at dette skal komme fram i stortingsmeldingen om Oljefondet som regjeringen etter planen skal legge fram i statsråd fredag før påske.

Kjenner du til tvilsomme investeringer?



Vi trenger din hjelp for å undersøke selskapene som oljefondet er investert i. Benytt kontaktskjemaet nederst i denne saken for å tipse oss.



Reglene for Oljefondets aksjekjøp sier at kjøp ikke skal bidra til «uakseptabel risiko for medvirkning miljøødeleggelser, grov korrupsjon eller andre grove brudd på menneskerettighetene».

– Det samme må gjelde kjøp av statsobligasjoner, mener SVs finanspolitiske talsmann Lars Egeland og partiets parlamentariske leder Bård Vegar Solhjell.

– Ikke boikott

Egeland understreker at det å la være å kjøpe statsobligasjoner av et land, ikke er det samme som boikott.

Han understreker at han og Solhjell ikke har noe bestemt land i tankene med sitt forslag, som f.eks. Israel.

Tall fra Oljefondet viser at fondet har aksjer og obligasjoner for i alt 5.5 milliarder kroner i Israel. Av dette er rundt 690 millioner kroner investert i obligasjoner, blant annet 233 millioner kroner i den israelske stat.

– Ikke utenrikspolitikk

– Vårt anliggende er at det ikke skal investeres i statsobligasjoner fra land som FN eller Norge ensidig innfører restriksjoner mot. Oljefondet skal ikke drive utenrikspolitikk på egen hånd, sier Egeland til NTB.

– Vi må unngå en situasjon hvor vi låner ut penger til land som vi ikke ville kjøpt aksjer fra om det var et aksjeselskap, sier han.

– Vi ønsker et etisk regelverk for statsobligasjoner som støtter utenrikspolitikken. Norge må følge FN på dette området, sier Solhjell.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger