Mest delt
Døde menns teorier
Betalte 350 mill. i svart lønn
Eliteskole ønsker flere norske søkere
Pompeii fra 1. verdenskrig
-
Det kraftige vulkanutbruddet på Island kan føre til lavere temperatur på jordoverflaten.FOTO: FOTO:SCANPIX
Vulkanutbrudd kan gi jordavkjøling
Store vulkanutbrudd kan føre til at temperaturen på jordoverflaten synker, sier klimaforsker.
AV: elisabeth rodum
Vulkanutbrudd er svært viktige for endringer i vær og klima, særlig de første par årene etter utbruddet.
Styrken på utbruddet, hvor langt vulkanen ligger fra ekvator og den kjemiske sammensetningen av røyksøylen er alle faktorer som spiller inn på klimaeffekten av utbruddet, ifølge Odd Helge Otterå, forsker ved Bjerknessenteret for klimaforskning i Bergen.
Temperaturen kan synke
- Dersom vulkanutbruddene er kraftige nok vil det kunne føre til at temperaturen på jordoverflaten synker, sier Otterå til Aftenposten.no.
Otterå vil ikke utelukke at jordavkjøling kan blir resultatet etter det kraftige vulkanutbruddet under Eyjafjallajökull på Island, men understreker at det er fortsatt er for tidlig å si om vi vil får denne effekten.
- Vulkanutbruddet over Island vil kunne ha en viss avkjølingseffekt en kortere periode, men det er fortsatt for tidlig å trekke konklusjoner. Det er først og fremst avhengig av mengden svovelgasser som når opp i stratosfæren, sier Otterå.
Utslipp av svovelgasser
Etter tidligere vulkanutbrudd over Island har forskerne sett en stor klimaeffekt over Nord-Europa, selv om det ikke har vært like stor innvirkning på klimaet globalt.
Det kraftige vulkanutbruddet på Island har ført til oversvømmelser i flere elver og en opp til elleve kilometer høy sky av aske. Røykskyen har ført til full stopp i all flytrafikk fra Gardermoen og andre land i Europa torsdag.
Dersom vulkanutbruddene er kraftige nok vil det kunne føre til at temperaturen på jordoverflaten synker. Odd Helge Otterå, forsker ved Bjerknessenteret for klimaforskning.
Tropiske vulkaner størst effekt
Det er i særlig grad de store tropiske vulkanutbruddene som har en klar global avkjølingseffekt og det kan da dreie seg om en avkjøling opp mot en halv grad over noen år, ifølge Otterå.
- Vulkanutbrudd og de klimamessige konsekvensene kan være fine tester på hvor realistiske klimamodellene er, sier Otterå.
Han viser til det nest største vulkanutbruddet i forrige århundre, som fant sted på Filippinene i 1991 da Mount Pintubo gikk til himmels.
- Utbruddet og de klimamessige konsekvensene av dette utbruddet ble godt observert og kan derfor benyttes som en realistisk test av klimamodellene og slik bidra til å øke tiltroen til disse, sier klimaforskeren.
Les også
Siste fra seksjon
-
Miljøfartsgrense på 70 km/t året rundt
Regjeringen vil at dagens miljøfartsgrense på 60 km/t i vinterhalvåret skal erstattes av 70 km/t hele året. NAF reagerer kraftig på dette, og mener det har gått politisk prestisje i saken.
13 februar 2012 17:39
