Mest delt
iGenerasjonen
Mange førskolebarn har psykiske plager
Skilsmissebarnas skjulte sorg
Fremtidens Oslo
Vulkan-asken fra Island kan ha skitnet til biler i Norge
Vulkan-asken kan for alvor ha nådd Norge og har mest sannsynlig skitnet til et stort antall biler på Østlandet i løpet av dagen.
- Dette kan ikke være noe annet enn spor av utbruddet fra Island, konstaterer Helene Berg på Ski etter at familiens relativt nyvaskede bil i dag var totalt nedstøvet av det som ser ut som vulkan-aske. Det er ca. 1700 kilometer mellom vulkanen på Island og Ski.
- Mannen min vasker bilen ganske ofte, og den var ren da vi tok den i bruk i morges. Nå er den utrolig skitten av dette støvet, sier Berg.
Hundrevis av biler som befant seg ulike steder i Ski torsdag ettermiddag var preget av det samme skjoldete laget av gråaktig støv.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Avdelingsdirektør Kjetil Tørseth i Norsk institutt for luftforskning (NILU) har sett på bildene Aftenposten.no har tatt fra Ski.
Tørseth mener det er en plausibel forklaring at nedfallet på bilene kan være fra vulkanutbruddet på Island.
- Typisk
- Det er typisk slik askestøvet ser ut når det kommer ned med regn. Det hadde vært fint å få tilsendt prøver av støvet slik at vi kan få nedfallet bekreftet, sier Tørseth.
Også fra andre deler av landet har askerapportene kommet. En rekke tipsere som har kontaktet Aftenposten.no i kveld sier de kjenner lukten av svovel.
Tipserne befinner seg både på Vestlandet, Østlandet og Sørlandet.
- Det lukter litt som det gjør ved en cellulosefabrikk, litt surt. Jeg begynte å merke det nå i kveld, sier Knut Svendsen, som holder til i en bygd mellom Kragerø og Risør.
Svovellukt
Avdelingsdirektør Kjetil Tørseth i NILU, som bor like ved Gardermoen, sier at også han mener han kjente svovellukt i kveld.
- Jeg vet jo ikke helt sikkert at det er svovel, men når man får slike rapporter fra flere steder i Sør-Norge er dette sannsynlig, sier han.
- Kan støvet skape problemer for astmatikere og andre som har probelmer med luftveiene?
- Ja, helt klart. Det kan bli et problem dersom støvpartiklene overstiger de gjeldende grenseverdiene. Folk kan selv gå inn på nettsiden luftkvalitet.info for å sjekke luftmålinger for sitt område.
Nettsiden publiserer informasjon fra et landsdekkende nettverk av luftmålingsstasjoner.
Dekker til fly
På Moss Lufthavn Rygge har de allerede funnet aske som trolig stammer fra vulkanutbruddet på Island på flyene, melder NRK.
Mannskaper jobbet i dag hektisk med å dekke til flymotorer og vitale deler på flyene, for å hindre skader.
Støv fra vulkaner kan i verste fall få motorene til å stoppe.
Les også
Siste fra seksjon
-
En mann alvorlig skadd etter knivstikking i Steinkjer
En mann er alvorlig skadd etter å ha blitt stukket med kniv i sentrum av Steinkjer natt til søndag. Den antatte gjerningsmannen er pågrepet.
12 februar 2012 03:19


Kommentarer