Mest delt
Ingeniørstudentene vasser i jobbtilbud
Skilsmissebarnas skjulte sorg
Oljen deler industrien i to
Forbyr salg av barnegrøt
-
Dersom folk får øynene opp for høyhastighetstog, vil alle ha det, mener eksepert. Her en knippe tog fra Taiwan.FOTO: SAM YEH/AFP
-
FOTO: SAM YEH
-Sats på én strekning
–Foreslå én høyhastighetsbane først. Når folk ser hvor bra det er, vil de bli overbevist om at det må bygges flere.
AV: john hultgren
Det er rådet som sjefen for passasjertrafikk i Den internasjonale jernbaneunionen (UIC), Iñaki Barrón de Angoiti, gir for å overbevise skeptikerne om at det må bygges lyntog i Norge. Han besøker Oslo for å delta på en konferanse om lyntog.
-Norge er godt egnet for høyhastighetstog. Teknologien eksisterer allerede. Det er trolig dyrere å bygge her enn i mange andre land, men vi må huske at høyhastighetstog i seg selv ikke er lønnsomt noe sted. Høyhastighetstog er bra fordi det er bra for samfunnet totalt sett, sier de Angoiti.
Handler om pris
I alle debatter for eller mot lyntog er prisen sentral. Det koster et veldig stort antall milliarder kroner å bygge slike høyhastighetslinjer. I Norge er en utredning av slike lyntog allerede i gang under ledelse av Tom Stillesby. Han leder arbeidet med å utrede seks ulike korridorer for høyhastighetstog som alle har svært høye prisanslag. En anbefaling skal være klar i februar 2012.
Likt over alt
-Det er trolig fornuftig å starte med én slik linje, ikke mange. Foreslå én høyhastighetsbane først. Når folk ser hvor bra det er, vil de bli overbevist om at det må bygges flere. Det er erfaringen fra andre europeiske land, for eksempel Frankrike og Spania. Høyhastighetstog er ikke et tog, det er en ny måte å reise på, sier de Angoiti.
I sitt foredrag på lyntogkonferansen viste han blant annet til hvilken eksplosiv vekst det er av høyhastighetstog i Europa og andre deler av veien. Antall kilometre med høyhastighetsbaner vil øke til det dobbelte av dagens i løpet av fem år.
Og Tom Stillesby synes rådet om å satse på én linje først, høres fornuftig ut.
-Det er den mest sannsynlige fremgangsmåten. Det er slik man bygger ut i andre sektorer, sier han.
Les også
Siste fra seksjon
-
Mann dømt til fire års fengsel for voldtekt
En litauisk mann i slutten av 30-årene er i Sunnmøre tingrett dømt til fengsel i fire år og åtte måneder for voldtekt.
10 februar 2012 17:46

Kommentarer