Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Norsk organisasjon for terrengsykling er skeptisk til egne sykkeltraseer for terrengsyklister i Marka.

    FOTO: ROLF ØHMAN

Syklister vil dele stien med fotfolket

Terrengsyklistene vil ikke ha egne traseer i Marka. De vil at fotgjengere, ridende og syklister skal dele broderlig på stien.

Les også: Terrengsyklister kan få egne stier

Torsdag skrev Aften at Skiforeningen planlegger å merke egne traseer for terrengsyklister. Målet er å demme opp for konflikter mellom syklister og fotfolk. Traseene Skiforeningen ønsker å merke, ligger i etablerte randsoneanlegg, som på Skullerud i Østmarka og Langsetløkka på Kjelsås. Traseene må anlegges på blåmerkede stier, eller i skiløyper der det lar seg gjøre.

Er skeptiske

Norsk organisasjon for terrengsykling (NOTS), som har rundt 500 medlemmer, er skeptiske til Skiforeningens planer.

– Veien er kort fra egne traseer hvor syklistene har forkjørsrett – til et generelt sykkelforbud på andre traseer. Konflikter mellom turgåere og syklister forekommer hovedsakelig på store grusveier i Marka i helgene, spesielt i området mellom Sognsvann og Ullevålseter og i noen grad ved Hammeren i opptakten til Birkebeinerrittet, sier Tony Gjessvåg, styremedlem i NOTS og mangeårig terrengsyklist i Nordmarka.

- Dette gjelder jo syklister som trener til Birkebeinerrittet, og ikke nødvendigvis de som sykler i Marka ellers i året. På stier innover i Marka er det svært lite konflikter mellom syklister og turgåere.

Han tror ikke et slikt tiltak vil demme opp for konfliktene på grusveiene. Han mener det er bedre å stagge konflikten med holdningskampanjer.

–Tidligere har vi hatt kampanjer i forkant av Birkebeinerrittet sammen med Friluftsetaten, politiet og DNT Oslo. Det

har fungert fint, sier han.

–Bruk vestsiden av Sognsvann

Gjessvåg vil anbefale syklister som trener til Birkebeinerrittet å benytte de mindre trafikkerte grusveiene på vestsiden av Sognsvann opp mot Frognerseteren og Ullevålseter.

– NOTS vil jobbe for at fotgjengere, syklister og ridende skal respektere hverandre og naturen. Vi ønsker at stiene skal være flerbrukstier, som kan benyttes av alle grupper, sier Gjessvåg.

- Vi er enig med Skiforeningen i at utfartssteder i marka kan utformes slik at det blir attraktivt å sykle andre traseer enn de mest brukte grusveiene, men ønsker ikke at allemannsretten og Friluftsloven tilsidesettes for å gi syklister forkjørsrett.

Han mener konflikten mellom fotfolk og syklister i Marka hovedsakelig foregår på nettdebatter, og at de ikke har rot på stiene i Marka.

NOTS har laget stivettregler for terrengsyklister for å dempe konfliktnivået mellom turgåere og syklister.

Gjessvåg mener det ikke bare er syklister som skal ta hensyn, og at det finnes mange uerfarne friluftsbrukere, også blant turgåere.

– Det finnes hensynsløse individer i alle brukergrupper. Mange turgåere går mange i bredden på uoversiktlige grus- og turveier. Det er ikke bedre enn syklister som sykler i høy fart i Marka, påpeker han.

Les også

Kommentarer

Siste fra seksjon

Seks av ti svarte nylig at de er positive til bygging av egne sykkeltraseer for terrengsyklister i Marka. Terrengsyklister i vill fart gjennom Marka irriterer mange turgåere. Nylig sperret en aksjonist av en sykkeltrasé med en kjetting rett før et terrengsykkelløp for 600 syklister skulle starte. Artikkelen om sabotasjen førte til en heftig debatt om sykling i Marka på aftenposten.no. I forkant av Birkebeinerrittet for to år siden ble spiker og stifter strødd utover grusveien inn mot Kikut. Skiforeningen vil nå lage egne traseer der syklister har forkjørsrett.

1. Vær oppmerksom og hyggelig i møte med turgåere 2. Du har alltid vikeplikt for fotgjengere 3. Begrens farten slik at du ikke er til fare eller ulempe for andre, særlig langs veier og stier som innbyr til høy hastighet, eller i uoversiktlige partier. 4. Brems ned til gangfart i god tid før du passerer andre på en smal sti. 5. Ikke lag nye spor. Dersom du ikke har ferdigheter til å forsere en hindring, gå av sykkelen. 6. Unngå å sykle på spesielt sårbare stier like etter perioder med mye nedbør. 7. Ikke lag stien bredere ved å sykle utenom vanndammer eller hindringer. 8. Bær sykkelen gjennom myrområder slik at det ikke dannes dype spor. 9. Ikke lås bakhjulet i bratte nedoverbakker. 10. Dersom to syklister møtes i en bakke, har den som sykler oppover forkjørsrett.

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger