Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • FOTO: HEIKO JUNGE, SCANPIX

Fengselslege hadde marihuanaplantasje

I dag faller dommen. Aktor ba om ubetinget fengsel i 11 måneder.

35-åringen var lege for Larvik fengsel, men ønsket ikke å kjøpe narkotika fra vestfoldbyens kriminelle miljø fordi han var en sterk motstander av organisert kriminalitet.

Derfor startet han like godt sin egen marihuanaplantasje hjemme på gården med 120 cannabisplanter, profesjonelt produksjonsutstyr, og en avling på gang som ville dekke ett års eget forbruk.

Men etter at narkotikapolitiet 14. mai i fjor gjennomførte en razzia skjønte han at livet med autorisasjon som lege snart var over. Derfor valgte han selv å levere inn lisensen i fjor høst, skriver op.no

- Tilsto alt



I går møtte 35-åringen i Larvik tingrett, hvor han innrømmet kjøp, bruk og fremstilling av narkotika. Han erkjente også å ha brent sprit på gården, og at det var hans uregistrerte hagle som politiet fant på gården.

I følge Østlandsposten var mannen opptatt av å gjøre jobben som narkogartner så godt som mulig. Han hadde selv studert biologi, og bestilte cannabisfrø og nødvendig utstyr over Internett:

– Årsaken til at jeg dyrket selv, var at jeg ikke ville støtte organisert kriminalitet. Jeg tenkte at hvis jeg dyrket selv, slapp jeg å ha kontakt med dem, fortalte legen i retten.

- Kjøpte hasj



Likevel innrømmet han å ha kjøpt 200 gram hasj på gaten i Oslo senhøstes 2008, og at ca 80 av disse grammene var gått opp i røyk.

Statens helsetilsyn opprettet tilsynssak, men denne ble henlagt etter at legen selv leverte inn sin autorisasjon. I tillegg til å være fengselslege var han også tilsynslege ved et sykehjem i Larvik.

Dom i saken faller tirsdag ettermiddag klokken 14.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger