Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • ¿ Hvis de kommer med et krav på fem millioner kroner, så er vi i realiteten ikke så mye nærmere, sier advokat Morten Furuholmen til Aftenposten.

    FOTO: Tore Meek / Scanpix

Advokaten: - Et langt steg i riktig retning

- Denne avtalen er et langt steg i riktig retning, sier sier de to dødsdømte nordmennenes norske advokat Morten Furuholmen.

Furuholmen er godt fornøyd med at man har funnet en åpning for at utlevering av de to kan finne sted:

– Vi har fått en definert ramme å jobbe innenfor og et klart mål å jobbe mot; å få til enighet mellom partene.

Selv om han nå mener det er tatt et langt steg i riktig retning, så minner han om at den langt fra er løst. Norge er kommet til en prinispiell enighet med Kongo, men det er overlatt til partene, de to nordmennene og den drepte kongolesiske sjåførens pårørende, å få til en konkret avtale.

– Hvis de kommer med et krav på fem millioner kroner, så er vi i realiteten ikke så mye nærmere.

– Er det et urimelig beløp for to liv?

– Det er et urimelig beløp å betale for å rydde opp etter et justismord.

– Hva er et rimelig beløp?

– Det vil jeg ikke si noe om.

– Bør den norske staten kjøpe de to fri, eller bør det være opp til de dømte å reise pengene?

– Det vil jeg heller ikke kommentere.

– Jobber dere med å reise private penger?

– Jeg vil heller ikke kommentere det, sier advokat Furuholmen.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger