Mest delt
- Fukt i huset like farlig som passiv røyking
Ungdom drikker som foreldrene
- Jarle Andhøy har ført oss bak lyset
Smarte strømmålere i alle hjem
-
Tidligere Fremskrittspartiformann Carl I. Hagen vil at staten skal slutte å betale for opphold til asylsøkere som kommer til Norge.FOTO: SCANPIX
Hagen vil la frivillige ta asyl-regningen
Den tidligere Frp-lederen vil også ha ukentlig meldeplikt for asylsøkere til politiet.
AV: gunnar magnus, lars akerhaug
Les også:
I sin nye bok «Klar tale», som ble utgitt i dag, tar tidligere Frp-leder Carl I. Hagen til orde for å overlate asylsøkere til frivillige organisasjoner.
Hagen tenker seg at asylsøkerne må melde seg hos politiet ved ankomst, og at de så får beskjed om å henvende seg til en nærliggende politistasjon en gang i uken så lenge søknaden blir behandlet.
På spørsmål om hvordan de skal kunne greie seg materielt, skal asylsøkerne – foreslår Hagen - bare få overlevert en liste med adresse og telefonnummer til privatfinansierte veldedige organisasjoner.
Hagen mener det er alt for lett i Norge å være gavmild med skattebetalernes penger. Han vil ha et system der myndighetene bare er ansvarlig for den formelle behandlingen av søknaden, mens oppholdet dekkes gjennom frivillige gaver.
FOTO: Åserud, Lise
- Se til Danmark
Hagen oppfordrer ellers til å se til Danmark i asylpolitikken. Han vil si nei til familiegjenforening før begge ektefeller er fylt 24 år og forby ekteskap mellom fettere og kusiner. Han vil også nekte at par får bosette seg i Norge dersom den ene for eksempel er norsk innbygger av pakistansk avstamning, og den andre pakistaner, fordi de samlet har større tilhørighet til Pakistan.
På pressekonferansen ga Hagen uttrykk for at asyl-tilstrømningen til Norge har gjort landet ugjenkjennelig.
– Det er et helt nytt land – og det har altså ikke det norske folk fått si sin mening om, sa Hagen.
- Rett å komme til Norge
Generalsekretær Petter Eide i Norsk Folkehjelp mener det er galt å behandle asylsøkere som kriminelle.
- Det er en rett å komme til Norge å søke om asyl og man har heller ikke gjort noe ulovlig om man får avslag. Fremskrittspartiet prøver å skape et inntrykk av at asylsøkere er suspekte og at de som får avslag er kriminelle, sier Eide.
Han reagerer sterkt på forslaget om å overlate ansvaret og kostnadene med asylsøkerne til de humanitære organisasjonene.
- Vi har en forpliktelse til å ha et asylinstitutt og det betyr en prosedyre for hvordan asylsøkere skal behandles. Igjen så ser vi et forslag hvor Carl I. Hagen prøver å unndra seg det som er Norges internasjonale forpliktelser.
- Håper ingen tar dette alvorlig
Sylo Taraku i Norsk Organisasjon for Asylsøkere reagerer på at Fremskrittsparti-politikeren foreslår en asylpraksis som tilsvarer land som Italia og Hellas, der Norge har kritisert forholdene for asylsøkere.
- Dette håper jeg ingen tar alvorlig. Det ville også stride mot folks rettferdighetsfølelse. Selv de som ønsker en sterk begrensing av innvandrere til Norge tror jeg er opptatt av at folk behandles skikkelig og at ikke kvinner og barn må bo på gata under vanskelige forhold.
Flere milliarder
Det finnes ikke nøyaktige tall på hvor mye penger den norske stat i dag bruker på asylsøkere.
Men i årets forslag til statsbudsjett har de rød-grønne foreslått å bruke til sammen 2,3 milliarder kroner på statlige mottak, tilskudd til vertskommunene og økonomisk hjelp til beboerne.
I tillegg kommer en mengde mindre utgiftsposter.
- Dette håper jeg ingen tar alvorlig. Det ville også stride mot folks rettferdighetsfølelse. Sylo Taraku i Norsk Organisasjon for Asylsøkere
Tilsvarer ikke Frps politikk
Forslaget fra den tidligere partiformannen skiller seg drastisk fra Fremskrittspartiets egen politikk. Partiet ønsker nemlig at nyankomne asylsøkere uten oppholdstillatelse skal plasseres i lukkede mottak.
Men innvandringspolitisk talsmann Per-Willy Amundsen (Frp) er likevel ikke negativ til den gamle partihøvdingens nye forslag.
- Subsidiært har vi støttet dette og jeg vil tro at det er dette han refererer til. Jeg er helt sikker på at Carl I. Hagen fortsatt ønsker lukkede asylmottak, sier Amundsen.
Les også
Siste fra seksjon
-
Somaliske asylsøkere må vente lenger på svar
Enkelte asylsøkere fra Somalia må regne med lang behandlingstid før de får svar på søknadene, opplyser Utlendingsdirektoratet.
23 februar 2012 12:39

