Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • Liu Xiaobo sitter fengslet i Kina, og nå oppfordrer den kinesiske ambassaden i Oslo til boikott av Nobel-festen.

    FOTO: REUTERS/Bobby Yip

Kineserne vil ødelegge Nobel-festen

Den kinesiske ambassaden har sendt ut i et brev til en rekke ambassader i Oslo der de ber andre land om Ikke å være til stede under utdelingen av Nobels fredspris.

Kina legger press på europeiske land for få dem til å holde seg unna utdelingen av Nobels fredspris til den kinesiske dissidenten Liu Xiaobo.

De ber også om at landene ikke kommer med noen uttalelser om tildelingen av prisen, skriver nyhetsbyrået Associated Press.

Det er den kinesiske ambassaden i Oslo som har sendt ut et offisielt brev der de ber om at offisielle representanter for andre land ikke deltar på prisutdelingen i Oslo den 10. desember, opplyser to vestlige diplomater til nyhetsbyrået.

Brødrene kommer trolig

Ettersom prismottageren selv soner en fengselsdom på 11 år, og hans kone Liu Xia er satt i husarrest etter at tildelingen ble kjent, er det trolig Liu Xiaobos brødrene som kommer til Oslo for å ta imot fredsprisen .

Kina anser Liu for å være en kriminell, og mener prisutdelingen er en innblanding i landets interne anliggender.

All post vi har sendt til kineserne har blitt returnert uåpnet Nobelinstituttets direktør Geir Lundestad

Bekrefter brevet

Det norske utenriksdepartementet sier til Aftenposten.no at de er kjent med at den kinesiske ambassaden har sendt ut et slikt brev.

- Fra norsk side kan vi si at den norske deltagelsen under seremonien vil bli som før, sier UDs pressekontakt Marte Lerberg Kopstad til Aftenposten.no.

Det er vanlig at landene som har ambassader i Oslo sender representanter til utdelingen av fredsprisen. Nobelinstituttets direktør Geir Lundestad har ikke villet kommentere kinesernes press overfor AP.

Geir Lundestad. FOTO: SCANPIX

FOTO: Josefsen, Jon-Michael

Han sier over 1000 invitasjoner har blitt sendt ut, deriblant til alle ambassadørene i Oslo. Også den kinesiske ambassadøren har blitt invitert, men han kommer neppe.

- All post vi har sendt til kineserne har blitt returnert uåpnet, sier Lundestad til AP.

Lar seg ikke stoppe av brev

Både Finland og Island bekrefter at deres ambassader i Oslo har mottat brevet fra Kina der kinesiske myndigheter uttrykker sine synspunkter på at Liu Xiaobo mottar fredsprisen. Svenske myndigheter sier til AP at de har mottatt et brev fra den kinesiske ambassaden, men ville ikke kommentere innholdet.

Heller ikke Danmarks eller Nederlands ambassadører kommenterer Kina-brevet, men sier at de vil delta på seremonien. Fra tysk hold meldes det at man har fått muntlig informasjon om saken ved ambassaden i Oslo, men at ambassadøren uansett vil delta i seremonien i Oslo rådhus.

- Vi ser ingen grunn til å bryte denne lange tradisjonen nå, sier en talsperson for det tyske utenriksdepartementet til AP.

En diplomatkilde nyhetsbyrået har snakket med, sier også at ambassadører fra en rekke land stasjonert i Kina har blitt kalt inn til møter i Beijing om fredspristildelingen hvor de også har blitt oppfordret til å holde seg unna seremonien.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Siste fra fevennen

Siste fra aftenbladet

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger