Mest delt
- Fukt i huset like farlig som passiv røyking
Ungdom drikker som foreldrene
- Jarle Andhøy har ført oss bak lyset
Smarte strømmålere i alle hjem
-
Dette notatet fikk en trondheimskvinne tilsendt fra NAV. Notatet inneholder personlig opplysninger om en helt fremmed, og gir blant annet detaljerte opplysninger vedrørende en søknad om dagpenger.FOTO: PRIVAT
NAV sendte privat informasjon til feil person
Kvinne fikk personnummer og beskrivelse av jobboppsigelse til en annen i posten.
AV: hilde kristine misje
En 42 år gammel trondheimskvinne fikk en ubehagelig opplevelse da hun åpnet posten sin sent torsdag kveld. Et brev fra NAV, som var adressert til henne selv, inneholdt svært personlige opplysninger om en helt fremmed person.
- I tillegg til brevsidene som var tiltenkt meg, lå det også et notat om et helt fremmed menneske. Arket inneholdt både navn, personnummer og detaljerte beskrivelser om bakgrunnen for en søknad om dagpenger, forteller kvinnen til adressa.no .
- Svært ubehagelig
Brevet inneholdt også opplysninger om personens vanskeligheter i forbindelse med en jobboppsigelse. Kvinnen reagerer sterkt på at hun har mottatt så personlige opplysninger om en totalt fremmed.
- Bare å motta et slikt brev er svært ubehagelig. Jeg har nesten ikke turt å kikke på brevarket i det hele tatt, for jeg føler at jeg snoker i noe jeg ikke har noe med. Dette er private opplysninger, som helt klart ikke er ment for andre enn den personen det gjelder, sier hun.
Mister tillit
42-åringen mener feilsendingen er svært bekymringsverdig.
- Jeg synes det er direkte ekkelt at dette kan skje. Jeg er selv arbeidsgiver, og har ofte brevkorrespondanser med NAV. Det er klart at en slik opplevelse gjør at en mister tillit til en viktig aktør. Hvordan kan dette skje? Jeg har jo begynt å lure på om noen av mine private opplysninger kan være på avveie, sier hun.
- Menneskelig svikt
Direktør i NAV Sør-Trøndelag Bente Wold Wigum beklager feilforsendelsen på det sterkeste, og ser svært alvorlig på hendelsen.
- Feilsendelsen er svært beklagelig, men skyldes nok menneskelig svikt. Her har nok en saksbehandler hatt ulike ark som skulle i ulike konvolutter, og ved et uhell har et ekstra ark blitt med, sier hun.
Wigum vil oppfordre kvinnen som har mottatt brevet om å umiddelbart returnere personopplysningene til NAV.
Dårlige rutiner?
Direktøren synes det er vanskelig å uttale seg om enkeltsaker, og vil ikke ta stilling til om hendelsen avslører for dårlige rutiner rundt håndtering av personalopplysninger.
- Dette er klart noe som ikke skal skje, og vi vil selvfølgelig gjennomgå rutinene våre i forbindelse med denne saken, sier hun.
Les også
Siste fra seksjon
-
Overskudd av menn i Norge
Det er nesten 12.000 flere menn enn kvinner i Norge. Mannsoverskuddet økte sterkt i fjor, viser befolkningsstatistikken.
23 februar 2012 12:08

