Utskrift er sponset av InkClub InkClub

Ansatte snoker i pasientjournaler

Flere ansatte ved Universitetssykehuset Nord-Norge (UNN) har fått muntlig refs etter at de har snoket i pasientenes journaler. Ved Ullevål avslørte ledelsen en ansatt som leste journalen til en kjendis.

Ulovlig nysgjerrighet. Direktør Knut Schrøder ved UNN har avslørt flere ulovlige besøk i de elektroniske sykehusjournalene. Han har sendt brev til alle sine 4500 ansatte om at slikt ikke skal forekomme, og lover hyppige stikkontroller. - Ansatte har vært på mitt kontor og blitt strukket opp. Skjer det flere gang blir det personalsak, lover sykehusdirektøren.Etter det Bladet Tromsø kjenner til har enkelte ansatte snoket i sine kollegers journaler. Her kan man lese sykehistorier, diagnoser og hvilken medisinering eller behandling som er anbefalt. Enkelte journaler er svært intime og detaljerte. En av de ansatte oppdaget selv at hennes pasientjournal var blitt lest, og slo alarm.

Kjendisjournal

Også ved Ullevål universitetssykehus har det vist seg å være vanskelig å garantere for hvem som leser pasientjournalene.- Vi avdekket ganske nylig at en ansatt har lest journalen til en person med kjendisstatus uten lov. Vi har sendt brev med en advarsel om at en gjentagelse kan få konsekvenser for den ansattes stilling ved sykehuset. Dette er fast praksis ved slike situasjoner, og det er alle ansatte informert om, sier sjeflege ved Ullevål, Rolf Kåresen.Kåresen mener sykehuset ikke har store problemer med at ansatte leser journaler uten autorisasjon. Det nye systemet har gjort det lettere for ledelsen å kontrollere sine ansatte. - Ingen ærlige sykehusledere vil si at de er helt fri for snoking i journaler. Nysgjerrighet er en sterk kraft, og det er veldig viktig at sykehusene er strenge med å kjøre tilsyn. De skriftlige journalene var for lett tilgjengelig for de ansatte, men det er vanvittig mye lettere å kontrollere hvem som leser hvilke elektroniske journaler. Dette krever disiplin, så tilfeller som avsløres må få synlige konsekvenser. Både ved UNN og Ullevål kan sykehusets ledelse via datamaskiner finne ut hvem som har oppsøkt hvilke journaler. Innen hver enkelt avdeling har man adgang til en bestemt gruppe journaler. Når det er akutt, såkalt blålys-situasjon, skal helsepersonellet ha tilgang på alle journaler. Hovedregelen er at ingen andre enn de som er involvert i behandlingen, skal ha adgang til en pasients journal, sier pasientombud Trude Johannessen til Bladet Tromsø.- Opplysninger i pasientjournaler er underlagt ekstrem taushetsplikt, og regelverket for innsyn er strengt.Ifølge direktør Knut Schrøder har innføringen av elektronisk pasientjournal gjort ulovlig innsyn enklere.

Avslørt

- Tidligere hadde vi papirmapper som måtte hentes fra bestemte arkiv. Å sitte med slike mapper var svært synlig, mappene kunne også bli etterlyst - og dermed ble eventuell sniklesing avslørt. Slik det er nå, kan en sitte på sin pult og agere vettu arbeid - mens en egentlig er ulovlig inne i datajournaler, sier sykehusdirektøren.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger