Kvinnen og de to barna var først flyktninger i Nederland. Ifølge barnevernet i Trondheim rømte kvinnen fra Nederland for to år siden, fordi barnevernet der hadde fattet vedtak om at sønnen og datteren, som i dag er 8 og 10 år gamle, skulle bli plassert i fosterfamilie.

Barnevernet i Norge har nå tatt fra henne barna og sendt dem til den nederlandske fosterfamilien, som skal ha vært besøkshjem for barna hele deres liv. Dette er det ikke hjemmel for etter norsk lov, mener morens norske advokat.

- Hun og barna har fått opphold på humanitært grunnlag, og da er det norske regler - barnevernsloven - som gjelder, sier advokat Ole Martin Erikstad til Dagbladet.

Han vil nå gå til retten og kreve at barna kommer tilbake til Norge umiddelbart. Kvinnen har løst barnevernet fra taushetsplikten, og barnevernet opplyser at årsaken til barnevernssaken er grov omsorgssvikt fra morens side. Moren benekter dette.

Ifølge Solrun Valen som leder av Barne- og familietjenesten i Midtbyen i Trondheim, er det første gang de samarbeider med barnevernet i et annet land på denne måten.