Utskrift er sponset av InkClub InkClub

- Ren hets av Halvorsen

SV-topp går hardt ut mot statsminister Jens Stoltenberg etter Israel-bråket.

Finansminister Kristin Halvorsen tok torsdag til orde for en boikott av israelske varer, et utspill har blitt møtt med sterke reaksjoner.

I krisemøter på Statsministerens kontor ble boikott-utspillet sammenliknet med nazistenes behandling av jødene før og under den annen verdenskrig, ifølge VG.

SVs utenrikspolitiske talskvinne Ågot Valle reagerer sterkt på det hun oppfatter som "ren personhets" av Halvorsen.

- Uansett hva hun har gjort, har hun hatt vår støtte. Hun har målbåret partiets politikk, sier Valle til TV 2.

SV-toppen legger skylden på statsminister Jens Stoltenberg og hans rådgivere.

- Det er en personforfølgelse. Det er en negativ beskrivelse av store deler av solidaritetsnorge som vi burde vært foruten, mener Valle.

Halvorsen gikk i går ut og beklaget utspillet, og presiserte at dette ikke var regjeringens offisielle syn.

Les også

Siste fra seksjon

Relaterte bilder

Kristin Halvorsen kom på kollisjonskurs med statsminister Jens Stoltenberg da hun tok til orde for en boikott av israelske varer. FOTO: INGAR STORFJELL

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.

Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.

Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus

En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger