Mest delt
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Sammen, men skilt
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Dinglet med foten da gjedda hogg til
-
Odd Einar Dørum (V) mener SVs planer om heldagsskolen er helt feil prioritering.FOTO: Jarl Fr. Erichsen / SCANPIX
- SV har ikke lært noe på fire år
Venstre mener SVs skolereform vil viske ut skillet mellom skole og privatliv.
AV: kristjan molstad
Les også:
- Man skulle ikke tro at SV har lært noe i løpet av de fire årene de har hatt ansvar for skolepolitikken, når de fortsatt prioriterer heldagsskole selv om skole-Norge roper etter flere og bedre lærere, sier Venstres utdanningspolitiske talsperson Odd Einar Dørum.
Tidligere i dag la kunnskapsminister og SV-nestleder Bård Vegar Solhjell frem sin visjon om skolereformen under SVs landsmøte i Bergen.
Solhjell vil bruke mellom seks og åtte milliarder kroner på å få realisert en "heldagsskole" med vekt på kunnskap, motivasjon og fysisk aktivitet. Solhjell vil også gjøre skolefritidsordningen (SFO) til en regulert del av skolehverdagen, med krav til innhold og kompetanse.
«Statlig overstyring»
- Venstre er sterkt i mot SVs forslag om å slå sammen undervisning og SFO og å utvide skoledagen. Det er både feil prioritering av ressurser og ikke minst en statlig overstyring som visker ut skillet mellom skoletid og fritid, sier Dørum.I sin tale til landsmøtet beskyldte Solhjell blant andre Venstre - eller "lille-Høyre" som han kalte partiet - for å innta en uforståelig holdning til hva skolens oppgaver skal være.
- Jeg sliter med å forstå at et parti kan være mot mer fysisk aktivitet i skolen. Hvis vi sier at skolen ikke skal ha ansvar for lekser, mat og mosjon, så opprettholder vi klasseskiller i samfunnet, hevdet Solhjell.
- Venstre mener at skolen skal være et sted for å lære, ikke bare et sted å være. Skolen skal være et undervisningstilbud, ikke et velferdstilbud. Det er grunnleggende for oss, sier Dørum.
Saken fortsetter under bildet.
FOTO: Sigurdsøn, Bjørn
Kunnskapsministeren vil ha på plass heldagsskolen i løpet av den neste stortingsperioden, men understreker at man må rekruttere flere tusen nye lærere for å klare å øke timetallet som planlagt.
- Det er svært lite gjennomtenkt å utvide skoledagen når vi vet at vi kommer til å mangle lærere i tiden som kommer. Hvor skal Solhjell hente pedagogene fra, undrer Dørum.
Dørum påpeker at både AP og SV tidligere har vurdert å gjøre også barnehagen obligatorisk.
- SV ønsker tydeligvis at staten skal ta full kontroll over mesteparten av dagen til barna våre. Det er jeg sterkt i mot. I tillegg er SVs forslag svært kostbare. Det er ikke vanskelig å finne gode tiltak man kan bruke 6 milliarder kroner på, og som vil ha en bedre effekt for norsk skole enn statsråd Solhjells opplegg, sier Dørum.
Les også
Siste fra seksjon
-
Stoltenberg: - Statens tilbud var godt
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) mener kravet fra de offentlig ansatte er for høyt og holder fast ved statens lønnstilbud. Det var et godt tilbud, mener statsministeren.
24 mai 2012 18:00
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.


Kommentarer