Mest delt
Er det greit å amme barn til de er fem år?
Sammen, men skilt
Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.
Dinglet med foten da gjedda hogg til
Brydde seg ikke om dobbeltadresse
Da Statsministerens kontor skiftet domenenavn i 1999, visste de om det svært like domenet smk.no. Det vurderte de ikke som noe problem.
AV:
Publisert:
Oppdatert:
Frem til 1999 hadde Statsministerens kontor den lange e-postdressen: postmottak@
smk.dep.telemax.no. Da departementet endret domenenavn og fjernet "telemax" fra adressen , hadde allerede Skandinavisk Miniatyr Kulelager AS opprettet adressen post@smk.no. - Vi sjekket om det fantes adresser som lignet på den til Statsministerens kontor, og vi fant adressen smk.no, sier informasjonssjef Øivind Østang ved Statsministerens kontor.- På det tidspunktet vurderte vi det dit hen at adressen ikke utgjorde noen stor risiko, og vi bestemte oss for ikke å gjøre noe med det, sier Østang.
smk.dep.telemax.no. Da departementet endret domenenavn og fjernet "telemax" fra adressen , hadde allerede Skandinavisk Miniatyr Kulelager AS opprettet adressen post@smk.no. - Vi sjekket om det fantes adresser som lignet på den til Statsministerens kontor, og vi fant adressen smk.no, sier informasjonssjef Øivind Østang ved Statsministerens kontor.- På det tidspunktet vurderte vi det dit hen at adressen ikke utgjorde noen stor risiko, og vi bestemte oss for ikke å gjøre noe med det, sier Østang.
Etterpåklok.
Likheten mellom de to adressene førte til at Fr.p.- politiker Allan Strand i Skandinavisk Miniatyr Kulelager fikk den famøse e-posten om hvordan Jens Stoltenberg blant annet kunne få Siv Jensen til å fremstå som en "surpomp".- Var det en feilvurdering fra deres side?- Det vanlige er jo at navnet foran alfakrøllen må være korrekt for at en e-post skal slippe igjennom. Det vi nå vet, er at smk.no slipper gjennom brev til personer som ikke arbeider hos dem. Det er en ny opplysning for oss. I etterpåklokskapens lys kunne vi kanskje ha vurdert det annerledes, sier Østang.- Vil dere foreta dere noe overfor bedriften som har mottatt deres post?- Det vi vet er at én e-post har blitt feilsendt og nådd offentligheten, men vi vet jo ikke om flere slike e-poster har blitt feilsendt. Vi vurderer nå hva vi skal gjøre med dette.For dårlig sikkerhet.
Eksperter på IT-sikkerhet mener at Statsministerens kontor i det minste burde hatt et bedre krypteringssystem, for å unngå at uvedkommende leser deres e-post.- Det er lett å være etterpåklok, men jeg synes departementene bør vurdere om alt konfidensielt materiale, som dette unektelig er, alltid bør være kryptert. Da kan den ikke leses av uvedkommende, selv om den blir sendt feil, sier sikkerhetsekspert Snorre Fagerland i Norman.- Sensitivt e-post burde definitivt vært tilleggskryptert. Teknologien er der, det er bare å ta den i bruk, sier teamleder for IT-sikkerhet Thomas Holthe i Ementor.- Det er skremmende at et departement ikke har bedre sikkerhetsrutiner, men vi ser gang på gang at sikkerheten både i offentlig forvaltning og i bedrifter ikke er god nok, sier Holthe.Øivind Østang ved Statsministerens kontor mener det er vanskelig å kode all e-post som kommer utenfra. - Innad i statsforvaltningen har vi ulike krypteringssystemer, verre er det å innføre det samme for post som kommer utenfra, som denne e-posten som kom fra Arbeiderpartiets partikontor, sier Østang.Les også
Siste fra seksjon
-
Stoltenberg: - Statens tilbud var godt
Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) mener kravet fra de offentlig ansatte er for høyt og holder fast ved statens lønnstilbud. Det var et godt tilbud, mener statsministeren.
24 mai 2012 18:00
E-postenmed det sensitive dokumentet skulle egentlig til mina.gerhardsen@smk.dep.noAvsenderen glemte imidlertid bokstavene "dep".Dermed ble mailen sendt til mina.gerhardsen@smk.noDomenet smk.noeies av Fr.p.-politiker Allan Strand.Domenet åpenbart er ikke programmert til å sende feilsendt e-post i retur, slik for eksempel aftenposten.no er.Dermed havnet Mina Gerhardsens mail i innboksen til Allan Strand.
Relaterte bilder
@smk.no FOTO: JAN G. RØE
@smk.dep.no FOTO: BJØRN SIGURDSØN / SCANPIX
På forsiden akkurat nå
Siste nytt
Mest lest
Under denne fartsdumpen røk vannledningen. Nå må huseierne ut med 180.000 hver.
Vannledningsbrudd kan bli et mareritt for private huseiere.
Femåring lå to minutter under vann, sendt til sykehus
En gutt (5) ble reddet opp fra vannet i Hvervenbukta i Oslo.

