Utskrift er sponset av InkClub InkClub
  • De tre partiene skyver uenigheten om postdirektivet foran seg.

    FOTO: SCANPIX

Dissens i regjeringsplattformen

Regjeringsplattformen inneholder en dissens om datalagringsdirektivet. Og Regjeringen skyver mange avklaringer foran seg.

Senterpartiet og SV signaliserer i regjeringsplattformen at de kommer til å gå imot å innlemme EUs datalagringsdirektiv i norsk lov. Ap sier ja til direktivet så fremt det ikke vil få klare negative konsekvenser for personvernet.

De tre partiene skyver uenigheten om postdirektivet foran seg ved å gå inn for å utrede konsekvensene av det.

Ellers viser plattformen at fedrekvoten i foreldrepermisjonsordningen skal økes fra 10 til 14 uker. Kontantstøtten skal opprettholdes og styrkes for 1-åringene, men altså fjernes for 2-åringene.

I følge dokumentet slås det fast at Regjeringens mål er et samfunn uten fattigdom, men de rødgrønne legger i dokumentet mer vekt på å bekjempe fattigdom enn å gjenta formuleringer om å avskaffe den. Regjeringspartiene vil prioritere å bekjempe fattigdom som rammer barn.

Velferdsombud

SV har gått inn for å innføre et velferdsombud. Ifølge regjeringsplattformen skal man vurdere dette forslaget.

Plattformen slår fast at Norge skal opprettholde både det sterke sivile engasjementet i Afghanistan og det militære.

Når det gjelder våpeneksport vil Regjeringen ha som målsetting å få en sluttbrukererklæring fra alle land samt at regjeringen vil jobbe for å få dette som en norm i NATO.

Når det gjelder bistandsmålsettingen slår Regjeringen fast at målet er å legge seg over en prosent av BNI. (Bruttonasjonalinntekt).

Regjeringen går inn for å iverksette sesjon for kvinner fra 2010.

Mindre tallfesting

Det er jevnt over mindre tallfesting og konkrete målsetninger i dokumentet enn i plattformen fra 2005.

Et av de viktigste stridspørsmålene i forhandlingene har vært asyl- og flyktningpolitikken.

- Der har vi ikke kommet så langt som vi skulle ønske, sier en sentral kilde i SV.

Les også

Siste fra seksjon

På forsiden akkurat nå

Siste nytt

Mest lest

Tollerne leverte tilbake beslaglagt marihuana

En 40 år gammel mann ble fratatt 30 gram marihuana da han ankom Norge etter en tur til Nederland. Nå har tollerne gitt ham stoffet tilbake fordi han innførte det som medisin.

Motivet bak skytingen i Finland er fortsatt uklart

Den finske 18-åringen som natt til lørdag drepte to personer og skadet syv i byen Hyvinge sa at han skulle hjem, men begynte i stedet å skyte vilt rundt seg.

Tjenester

Dagens eAvis

Aftenposten eAvis

Kjøp dagens eAvis

Les mer

Profilerte lederstillinger

Profilerte stillinger